Kuidas ja miks kasvatada liikumisharjumust?

Aastaid tagasi tekkis mul beebiootusest tingituna jooksmisest pikem paus. Olles kahe väikese lapsega(+kolm vanemat last) kodune ema, leidsin ma end ühel hetkel üsna mustast august. Laste haigustest tingitud magamata ööd ja palju nuttu viisid lõpuks murdumiseni. Ning seal kõige sügavamas augus taipasin ma, et midagi peab muutuma.

2019a. haigete lastega köögitoimkonnas

Oskamata toohetk isegi seda sõnadesse panna, sundis sisetunne tegutsema ja ma tegin seda, mida kõige paremini oskasin. Ma läksin jooksma! Põgenemisinstinkt viis mind taas üle pika aja jooksurajale.
Alguses olid need üksikud jooksuringid paar korda nädalas ja vastavalt sellele kuidas oli võimalus ning tuju. Jooksmine tõi tagasi energia ja rahu aga kuna ma ei teinud seda regulaarselt, siis oli kõik ümbritsev ka kõike muud kui stabiilne ja rahulik.

Sisetunne ütles, et mul on vaja rutiinset tegevust- liikumisharjumust. Iseolemise aega igas päevas. See tundus esialgu üks väga raske üleskutse aga ühel suvepäeval see juhtus- esitasin endale väljakutse joosta iga päev 5km. “Nui neljaks! Ma pean seda tegema”, mõtlesin ma.
Alguses tundus see mulle natuke egoistlik, et üks ema põgeneb iga päev joostes kodust minema. Aga üsna pea sai mulle selgeks, kui oluline see mulle on, et saan päeva jooksul korraks pead tuulutada. Ja igapäevase liikumise suuremat kasu/mõju hakkasin alles palju hiljem märkama. Täna ma olen nii tänulik, et ma olen leidnud järjepidevuse teha miskit oma füüsilise ja vaimse tervise heaks. Juba rohkem, kui kaks aastat!

Kui oled minu tegemisi pikemalt jälginud, siis tead, et sellest iseendale esitatud väljakutsest 2019 aastal on tänaseks kasvanud igakuine “Jooks on lahe väljakutse”, kus teeb igakuiselt kaasa sadu ja sadu inimesi ning see vinge kogukond on tänaseks kasvanud ligi 5000 liikmeliseks(LINK)

Sajad ja tuhanded naised(mõni mees ka) on aastate jooksul liitunud väljakutsega ja avastanud läbi liikumisharjumuse tekkimise suurepärase enesetunde. Väljakutsega saad tutvuda siit(LINK)

Olles alustanud peale pikka pausi taas regulaarselt jooksmisega, hakkasin tasapisi avastama selle positiivset mõju:

 • Ma olin palju energilisem
 • Elurõõmsam
 • Uni muutus paremaks
 • Mul kadusid peavalud
 • Ma jaksasin füüsiliselt järjest rohkem teha
 • Ma suutsin paremini hallata ja organiseerida oma tegemisi
 • Ma hakkasin rohkem tähelepanu pöörama ka muudele tervist toetavatele tegevustele(toitumine, võimlemine, meditatsioon, kirjutamine, lugemine, uni, jne.)
 • Ma hakaksin podcaste jooksmise ajal kuulama ja hindama sealt saadavat kasu
 • Positiivne ellusuhtumine ja uued tuttavad avasid järjest enam uusi uksi
 • Ma muutusin enesekindlamaks

Täna ma tean väga hästi, miks ma sellesse musta auku 2019 aastal sattusin. Ma elasin ainult teistele. Lapsed, pere ja kodu olid kõige tähtsamad. Aga enda olin täiesti unarusse jätnud. Väsinud ja kurnatud emal kärssas lihtsalt mootor lõpuks läbi.
Kui Sulle on ka tuttav olukord, kus tunned end vastutavana kõige eest- pesupesemine, toiduvalmistamine, kodu korrahoid, lastega tegelemine, õppimine jne. ja delegeerimine tundub sulle justkui vastutusest kõrvale hiilimine, siis tea, et sa pole ainus. Paljud naised tunnevad mingil hetkel oma elus seda tunnet. Ja nii lihtne on selles olukorras ennast pisikeseks ja nähtamatuks mõelda.
Aga see ei ole õige! See ei ole aus! Selleks, et saaksid olla hea ema, naine, sõber või kolleeg, pead esmalt enese eest hoolitsema. Küsi endalt miks oled sa ennast pisendanud ja miks ei väärtusta sa ennast? Naine, sa oled tähtis! Ärka! Kasva! Luba endal olla õnnelik. Õnn on valik!

See on Sinu valik!

Kõik saab alguse sellest, et otsustad lubada endale igas päevas aega. See, kuidas otsustad seda aega kasutada, on Sinu valik.

Mina räägin enda kogemusest ja maailma praktikast, kus üheks elu vundamendiks ja edukuse komponendiks on regulaarne liikumine. Olgu selleks siis matkamine, kõndimine, jooksmine või rattasõit.

Liikumine on JÕUD!
Liikumine tekitab EMOTSIOONE!

Hal Elrod toob oma raamatus “Imede hommik” välja kuus olulist tegevust, mis aitavad saada 10-ne palli inimeseks ja luua 10-ne palli elu. Ja üheks(kuuest) imelise elu saavutamise komponendiks on just nimelt LIIKUMINE.
Anders Hansen räägib oma raamatus “Tugev aju” kuidas liikumine ja treening tugevdavad aju ja kui suur strssiravim on regulaarne liikumine ja treening. Võtmesõnaks sealjuures on REGULAARNE.
Kindlasti oled märganud, et enamus edukate ja tegusate inimeste üheks ühiseks jooneks on just igapäevane, regulaarne aktiivsus.

Paraku näen ma, kui paljud inimesed kardavad või poevad peitu teatud uskumuste taha, mis puudutab sporti ja aktiivsust üleüldse. Kui palju ma olen kuulnud ala. ma pole jooksja, see on nii raske, mul pole aega jne.
Tegelikult me kõik suudame seda! Meil kõigil on eeldused selleks! Ole lihtsalt julge, teadlik ja võta vastu otsus, nii lihtne see ongi!

Olles täna rohkem kui kaks aastat igapäevaselt liikunud, võin täie kindlusega öelda, et iga inimene suudab seda ja see on võimalik! Ma tean, et nii mõnigi beebiemme või töötav ema mõtleb nüüd, et millal? Kust ma võtan selle aja? Ja see on üks peamisi põhjusi, miks lüüakse käega enne, kui üldse endale võimalus antakse.

Ma pole kunagi olnud järjepidev inimene. Mul pole kunagi olnud suuri eesmärke ja sihte. Ma otsisin kaua, mida ma päriselt elus teha tahan. Ma avastasin oma kire jooksmise vastu peale kolmanda lapse sündi, 31 aastane.
Täna, olles 42 aastane, 5 lapse ema, ettevõtja ja õpilane tervisekoolis, tahan ma Sulle öelda, et kõik on võimalik. Ära sea endale piiranguid, mida pole olemas. Sina lood oma elu selliseks nagu Sina seda soovid!

Kui see sütitas Sind kasvõi vähekene, siis ma julgustan Sind korraks maha istuma ja mõtlema hoolikalt järele kus ja kas saaksid endale igas päevas natuke aega juurde “võluda”. Kindlasti on alguses raske seda aega leida ja panna ennast esikohale aga see on võimalik järgides mõningaid punkte.
Kuidas leida aega ja astuda esimesed sammud liikumisharjumuse suunas? Siin on mõned minu praktikad:

 • Tee inventuur oma päevastes tegemistes. Pane ausalt kirja kõik tegevused, mida päeva jooksul teed. Palju kulub aega teleri vaatamisele, sotsiaalmeedias skrollimisele, autosõidule, poeskäigule, söögitegemisele jne.
 • Planeeri. Nüüd vaata see kirjapandu üle ja mõtle, milliste tegevuste arvelt saaksid aega juurde “võluda”
 • Delegeeri. Kas ehk on mõni tegevus, mida saad delegeerida? Näiteks koristamine, lapsega tegelemine, poeskäigud jne.
 • Ütle oma kavatsused, eesmärgid  kõva häälega välja. Räägi oma kavatsusest, eesmärkidest sõpradele, perele. Pane oma eesmärk paberile, märkmikku kirja!
 • Leia samade huvidega kogukond/sõber/vastutuskaaslane. Täna leiab lihtsasti sotsiaalmeediast inimesed, grupid, mis kattuvad just sinu huvidega. Kui oled ümbritsetud inimestega, kel on sama huvi ja eesmärk, on lihtsam oma teekonda alustada ja vajadusel tuge saada. Jooks on lahe kogukonnaga saad liituda siit(LINK)
 • Ümbritse end positiivsete inimestega. Mõtle väga hoolikalt, kes on need inimesed, kes ümbritsevad sind igapäevaselt. Kui nad tekitavad ebakindlust, teevad kohmetuks ja ärevaks, siis pole neid ju vaja. Sotsiaalmeedias saad väga lihtsasti eemaldada need kontod, mis ei toeta Sind sinu teekonnal, mis tekitavad sinus pigem negatiivseid tundeid. Hoia enda lähedal vaid positiivse ellusuhtumisega inimesed.
 • Leia mentor või eeskuju! See on väga oluline, et leiaksid endale ühe eeskuju või mentori, kelle käest nõu küsida või mõtteid jagada. Ka Jooks on lahe kogukonnas on väga palju eeskujusid. Kindlasti on nad nõus oma kogemusi ja nõu jagama. Küsija suu pihta ei lööda! Julge küsida! Ka minule võib alati kirjutada 😉

Siin ma nüüd olen, rohkem kui kaks aastat hiljem ja ikka jooksen iga päev 5km. See on üks ülivinge teekond ja ma tean, et see jätkub. See on elustiil.
Tea, et harjumusi luues, ei tule muutused kohe. Ole teadlik, et see on pikk protsess ja muutused toimuvad paljuski sinu sees ja neid tuleb osata märgata.

Ära anna esimeste komistuste korral kohe alla. Ole valmis nendeks komistusteks. Neid juhtub ALATI! – halb ilm, vale riietus, sõber hüppas alt, laps jäi haigeks, töö nõuab oma aega jne. Võitjad on need, kes oskavad nendest takistustest õppida ja jätkata sealt kus pooleli jäi. See ongi järjepidevuse võti 😉

Oluline on astuda esimene samm! Samm-sammult liikumisharjumust kasvatades!

Minu liikumisharjumus on toonud mind siia, kus täna olen. Minu ettevõtluse lugu sai alguse tänu liikumisele, minu õpingud, uued harjumused, uued inimesed minu ümber- kõik see on seotud minu liikumisharjumusega.

Jooks on lahe väljakutsega saab liituda siit- https://jooksonlahe.ee/valjakutse/
Detsembri väljakutse alustab juba loetud päevade pärast, tule kampa! Ma ootan ja toetan Sind!

Imelist teekonda Sulle!
Ja liikumisrõõmu igasse päeva!

 

Shopping Cart