Tänases postituses on meil rõõm tutvustada teile 45 aastase Reinu lugu – viie lapse isa Võrumaalt, kes igapäevase 5 km väljakutse ja liikumisharjumusega on muutnud oma elustiili ja leidnud uue energia. Rein on näide sellest, kuidas järjepidev liikumine on aidanud kaalu langetada ja muutnud tema mõttemaailma tervisliku elustiili suunas. Vaatame lähemalt, kuidas just #igapäev5km väljakutse on andnud talle positiivse tõuke liikumisharjumuse kujundamisel. Saame Reinuga tuttavaks!
Rein, räägi natuke oma taustast ja elustiilist enne, kui alustasid regulaarse liikumisega.
Suurema osa oma elust olen olnud ülekaaluline. Normaalkaalus mäletan ennast kuni sõjaväeteenistuse lõpetamiseni, sealt edasi hakkas kaal vaikselt tõusma. Pärast sõjaväeteenistust asusin tööle, mis tähendas minu jaoks peamiselt istuvat tööd ja öövahetusi. Mingi hetk hakkasid kilod märkamatult tulema. Lisaks on mul täna viis last, ja suur osa energiast on läinud nende kasvatamisele koos abikaasaga. Kogu minu elu on väga palju aastaid keerelnud laste, kodu ja töö ümber ning oma tervise või füüsilise aktiivsuse peale pole olnud aega mõeldagi.
Minu jaoks ei olnud sportimine ja füüsiline liikumine kunagi prioriteet – ausalt öeldes tundus kõndimine mulle üsna naeruväärne- lihtsalt kõndida, üksi, õues? Äärmiselt tobe! 😀 Aga kui pesamuna sündis, oli tihti vaja last une ajal kärutada, ja see andis mulle esimest korda põhjuse pikemaid jalutuskäike teha. Niimoodi käruga jalutades oli lihtsam endale ka kõndimise mõtet ära rääkida 😀 Lisaks tundsin ka liikumise positiivset mõju oma kehale ja nii ma mõnda aega seda ka tegin aga kui beebi kärus magamised lõppesid, jäi ka liikumine soiku. Tänaseks olen aga aru saanud, kui tähtis on tegelikult enda tervis – lastele ja perele toeks olemiseks pean ju ise ka terve olema.
Millal ja miks otsustasid igapäevaselt liikuma hakata?
Suur muutus tuli selle(2024) aasta alguses, kui käisin tööandja kohustuslikus tervisekontrollis. Arst ütles, et mu tervisenäitajad võiksid olla paremad ja soovitas tulla tagasi juba aasta pärast, mitte kahe, nagu tavaliselt. See pani mind mõtlema. Kaal näitas 141 kilogrammi – see oli minu jaoks šokk. Sellist numbrit polnud ma veel kunagi kaalul näinud. Sain aru, et pean midagi muutma, ja otsustasin, et kõige lihtsam on minu jaoks hakata lihtsalt kõndima. Kõndimist olin varemgi proovinud, aga seekord teadsin, et nüüd on vaja asi päriselt kätte võtta. Alguses ei julgenud endale eesmärke panna, sest kartsin läbi kukkuda aga hakkasin siis vaikselt katsetama, et kas 5km jaksan ühe korraga kõndida ja kui annan endast parima, siis mitu päeva nädalas suudan seda teha?
Kuidas sa otsustasid liituda #igapäev5km väljakutsega ja kuidas see sind mõjutas?
Kuna ma olin juba aastaid ”Jooks on lahe” #igapäev5km väljakutsega kursis ja mõned üksikud korrad isegi väljakutsest osa võtnud, siis oli loogiline, et alustan just sellega. Nagu ma mainisin, siis hakkasin vaikselt kõndima juba aasta alguses, peale arsti visiiti aga puudus järjepidevus ja tegin seda väga ebaregulaarselt. Ja tegelikult nägingi, et selliselt ei muutu miskit. Liitusin väljakutsega 2024 mais. Olin ennegi aastaid tagasi mõned korrad väljakutset proovinud, aga seekord oli mure tervise pärast suur ja tundsin, et tahan päriselt muutust ja olla järjepidev. Väga palju liikusime koos abikaasaga ja kindlasti tegi see ka selle alustamise lihtsamaks, sest eesmärk oli ühine. ”Jooks on lahe” äpis meeldib mulle, et saan kalendrist jälgida ja järge pidada oma igapäevasel liikumisel, eesmärk on hoida kalender nö. rohelisena. Alustajana olid lubatud 5 päeva ka suureks motivaatoriks ja lisaks motiveerib täna mind iga eduka kuu eest saadud täheke(punkt, millega osaleda reisiloosis) Isegi mitte nii väga reisiloosi pärast, vaid seepärast, et täheke sümboliseerib edukalt läbitud liikumiskuud. Ja need annavad hea ülevaate sellest, kui tubli olen olnud. Esimesed kuud olid väga rasked. Alguses leidsin pigem vabandusi, miks mitte liikuda – olgu see siis jalavalu, väsimus, lapsed või töö. Aga väljakutse reeglid andsid mulle struktuuri ja aitasid hoida motivatsiooni. See on suur tugi, kui tead, et iga päev liigutad end samal eesmärgil koos teistega. Suveks sain liikuma juba väga regulaarselt, ja väljakutse aitas hoida kindlat rütmi. Ma arvan, et mul läks 3 kuud aega, et saavutada harjumus sellisel kujul, et enam ei tundunud kõndima minemine hirmus planeerimine ja endale põhjuste otsimine. Tänaseks on liikumine üheks igapäeva osaks.
Milliseid muutusi sa oma elustiilis veel tegid lisaks liikumisele?
Suuri muutusi ma väga pole teinud, sest olen veel ikkagi üsna teekonna alguses. Küll aga loobusin magusatest jookidest, saunaõlle asendasin mineraalveega ja hommikukohvile ei lisa enam suhkurt. Samas oligi plaan mitte mingit spetsiaalset dieeti pidama hakata, sest tahtsin, et mu uued harjumused oleksid jätkusuutlikud. Nägin, et lihtsalt igapäevase liikumisega sain juba paari kuuga kaalu langema. Aga mõistan, et kõndimine ja mõistlikud toitumisvalikud on väga tõhus kombinatsioon. Eks ma siin mõtlen, et toitumisele ka hakata suuremat tähelepanu pöörama aga see peab olema minu jaoks stressivaba ja jätkusuutlik. Seega astun igapäevaselt väikseid samme selles suunas, näiteks mingi hetk asendasin hommikused võisaiad pudruga. Ja kuna mulle puder väga meeldib, siis näen, et suudan selle harjumusega lihtsasti ka jätkata. Võibolla mingi hetk otsustan kasutada toitumisnõustaja abi, kes vaatab üle minu praeguse toitumise ja annab soovitusi.
Kui palju on sinu igapäevased sammud ja kilomeetrid muutunud võrreldes algusega?
See on olnud päris suur muutus. Kuna mul oli tegelikult juba varasemalt spordikell olemas, siis iga kord, kui midagi füüsilist tegin(see võis olla näiteks metsas seenel käimine), panin kella tööle, seepärast on mul tegelikult hea võrdlusmoment olemas. Kella statistikat on nüüd päris põnev vaadata, kuidas aasta algusest on see number järjest suurenenud ning tänaseks saavutanud stabiilsuse.
Jaanuarikuus läbisin kõndides 30 kilomeetrit. Veebruaris oli juba 50 km kõndimist. Märtsis 82 km ja aprillis juba 125 km. Eks sealt tuli ka juba enesekindlus, et suudan rohkemaks ja mais liitusin JooksOnLahe äpp #igapäev5km väljakutsega ja kogusin kilomeetreid kokku 175 km. Juunis oli see number 160km ja juulis kõndisin kokku 177km. Augustis liikusin jalgsi rekordilised 212 km ja tegin ka tavapärasest pikemaid kõnniringe, üks kõnnring oli näiteks 17km pikk. Septemberis liikusin kokku 173km ja oktoober tuleb tõenäoliselt üsna sarnane.
Millised olid suurimad väljakutsed ja kuidas nendega toime tulid?
Alguses oli ikka vabanduste otsimine ja endale valetamine. Kui sellest üle saada, siis edasi on juba lihtsam. Öeldakse vist sõltlaste kohta ka, et esimene kõige suurem samm, on endale probleemi tunnistamine. Kõik need aastad ma leidsin, et pole ma nii suur midagi, on veel minust suuremaid mehi, mind tõi maa peale lõpuks arstlikus kontrollis see suur kaalunumber, sellest ei saanud enam mööda vaadata.
Aasta alguses panin ju spordikellal iga väiksemagi füüsilise tegevuse salvestama, ka see oli endale valetamine! Puude riita panemine või lapsega jalgpalli mängimine ei ole trenn, trenn on ikka see, kui lähed konkreetselt trenni tegema. Väljakutsega liitudes, sain sellest väga selgesti aru ja sealt hakkasid ka muutused tulema.
Igasugused vabandused – töövahetus, väsimus, jalavalu, neid ikka alguses tuli! Kui juba siht oli silme ees, siis ei peatanud miski- käisingi alguses läbi valu liikumas aga iga päev otsisin lahendust ja katsetasin erinevaid võimalusi, küll võtsin tempot alla, vahetasin jalatseid või siis muutsin marsruuti, maastikku. Ja see toimis! Tänaseks on mul kadunud veidrad jala- ja seljavalud. Eks seda võis põhjustada ka suur kaal kõndimisel ja raskus, mida jalad ja selg pidid taluma. Aga alguses võib seda enesepetmist olla ja siis tuleb endalt küsida, et kelle jaoks ja miks ma seda teen? Ikka ainult enda ja oma tervise jaoks 🙂
Täna lähen isegi raskel päeval kõndima ja ma tean, et see paneb mind hästi tundma. Täna käin hea meelega kasvõi kell viis hommikul enne tööpäeva kõndimas.
Mis on olnud suurimad muutused sellel teekonnal?
Kõige suurem muutus on kindlasti enesetundes. Ja ma usun, et tervise näitajad on ka oluliselt paremad, lähiajal on plaanis minna ka kontrolli, et saada selles osas võrdlusmoment. Jõuan füüsiliselt rohkem ja mul on rohkem energiat. Kindlasti on üks oluline muutus kaalunumbris aga isegi rohkem näen ja tunnen muutust oma riiete pealt. Aastaid riiulil seisnud riided, lähevad täna selga.
Suvel leidsin telefonist pildi endast, mis oli tehtud jaanuaris, minu sünnipäeval ja see hetk, kui seda pilti vaatasin, oli mul seljas sama särk, mis tollel pildil. Siis sain aru, kui suur muutus on vahepeal toimunud 🙂 Tegime abikaasaga siis võrdluseks pildi ja tänaseks on sinna lisanudnud veel üks pilt sama särgiga. Kui isegi kaotatud -20kg ei tunudgi võibolla nii ülemäära suur, siis pilt ütleb minu enda jaoks tunduvalt rohkem. Püksirihma olen sellel perioodil pidanud ikka üsna mitu korda reguleerima;)
Kuigi kaotatud on nii mõnigi kilo, siis tegelikult on pikk teekond veel ees, kuna tervise seisukohalt olen ma veel suures ülekaalus. Aga see pildiseeria tuletab meelde, kust kõik alguse sai ja kui palju on tervise nimel juba tehtud.
Millised nõuanded sul on teistele, kes tahaksid oma eluviisi muuta?
Pane endale üks suurem eesmärk ja siis igakuised väiksemad eesmärgid- #igapäev5km väljakutse on tehtav kõigile ja see on kindlasti üks hea stardipunkt. #igapäev5km väljakutse, sest see aitab mõelda, kuidas oma päevi planeerida ja eesmärke saavutada. Ja oluline on teadvustada – järjepidevus on võti! Me kõik oskame kõndida, ja see on nii lihtne viis oma tervist toetada. Pole vaja spordisaali tormata või eratreenerit kasutada. Isegi spetsiaalseid riideid või ülikalleid tosse pole kohe vaja, mina pole siiani endale ostnud igapäevaseks kõndimiseks spetsiaalseid riideid või tosse, käin nendega, mis kodus. Alusta kohe! Alusta täna!
Ja ära oota kohe tulemusi! Tihti annavad inimesed alla, kui ei näe esimesel, teisel kuul tulemust aga järjepidevalt liikudes näed lõpuks ka tulemust- see ongi võti! Ole valmis raskusteks! Esimesed kuud on kõige raskemad. Kui suudad leida motivatsiooni alustada, siis kõige raskem on juba ületatud- teine, kolmas kuu läheb juba lihtsamaks. Soovitan leida enda jaoks põhjus, miks sa seda teed ja kui läheb raskeks, siis seda põhjust meelde tuletada.
Leia keegi, kellega koos liikuda(kasvõi virtuaalselt), abikaasaga koos liikumine on mind päris palju toetanud.
Samade huvide ja eesmärkidega inimesega liikudes, võib see anda palju rohkem, kui liikumisharjumus- ühised jututeemad ja arutelud võivad viia ka põnevate uute otsusteni. Seda kõike pakub ka JooksOnLahe äpp #igapäev5km väljakutse 😉
November on meeste tervise kuu – millised on sinu mõtted sel teemal?
Mõnikord hakkame oma tervisele tähelepanu pöörama alles siis, kui on liiga hilja. Hea, et on selline teemakuu ja räägitakse meeste tervisest rohkem ja võibolla siis kasvõi mõni mees otsustab seeläbi oma tervisele rohkem tähelepanu pöörata. Kõndimine on lihtne viis oma tervist toetada! Ehk on just mõne mehe jaoks see postitus või teemakuu heaks motivaatoriks alustama liikumisega. See on lihtne, ent võimas viis oma tervist toetada. Nii et, mehed – minge õue ja hakake liikuma. Ma luban, et see on seda väärt!
Loodame, et Reinu lugu on julgustav ja motiveeriv, et alustada ka sinul liikumisega. Rein jätkab #igapäev5km väljakutsega ja kutsub sind ka! Tutvu ja liitu väljakutsega SIIN