TerviseTrend artikkel kõndimisest ja augusti väljakutsest

Kõndimine on kõige lihtsam, odavam ja igaühele kättesaadav võimalus enda igapäevaseks liigutamiseks. Kui sina sellega veel ei tegele, siis nüüd on õige aeg alustada.
 
 
Me teame, et liikumine on vajalik, aga sageli ei leia aega sellega iga päev regulaarselt tegeleda. Võrumaal elav viie lapse ema Gätly Valge seisis sama probleemi ees ning otsustas härjal sarvist haarata. Juuli alguses postitas ta oma Facebooki lehele “Jooks on lahe” väljakutse, millega kutsus kõiki endaga ühinema ja iga päev vähemalt 5 km jooksma või kõndima. Naise üllatuseks võtsid paljud tema üleskutset kuulda ja on tänu sellele oma elus kas just uue lehekülje keeranud, aga vähemalt lisanud sinna ühe positiivse harjumuse.
Rääkisime kolme vahva naisega, kes otsustasid kõndimise kasuks ja juulikuus väljakutses osalevad. Võtke eeskuju!
 
Positiivsed muutused tulevad kiirelt
 
Gerli Tsopp ütleb, et väljakutse jõudis temani väga õigel ajal. „Ma ei ole inimene kes midagi vastu tahtmist teeks. See väljakutse tuli kuidagi nii õigel ajal, sest olin ise ka mõelnud, et peaks midagi ette võtma. Olen oma peres ainuke, kes ei tee regulaarselt trenni. Siis tuli väljakutse info ja tundsin kohe, et see ongi see, mida hetkel vajan. Ma ei tundnud üldse, et midagi oleks peale surutud või kas ma hakkama saan jne. Tean kindlalt, et teen selle lõpuni,“ räägib ta.
Naine tunnistab, et kuigi väljakutsega liitumisest ei ole möödunud veel ühte kuudki, on see tema liikumisharjumusele positiivselt mõjunud. „Varem ma liikusin väga vähe ning mul polnud aimugi, palju ma üldse päeva jooksul liigun. Nüüd tõmbasin telefoni rakenduse ja tean täpselt. Nüüd eelistan ka poodi pigem jala minna. Tunnen, et mu kehakaal on hakanud langema ja mul on palju rohkem energiat. Kui muidu istusin peale tööd diivanile ega jõudnud väga palju teha, siis nüüd käin peale tööd kõndimas ja jõuan hiljem veel väga palju asju teha,“ on Gerli sõnul muutused ainult positiivsed. „Tänu väljakutsele tunnen end palju paremini, nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Meil on väga lahe grupp „Jooks on lahe“ Facebooki lehel. Nii põnev on jälgida, kes ja kus jooksevad või kõnnivad,“ lausub ta.
Kõndimise kasuks otsustas Gerli seetõttu, et see tegevus talle meeldib. Ta usub, et jätkab igapäevase liikumisega ka väljakutse lõppedes. „Mina kõnnin sellepärast, et ma tahan, et mulle mu tegevus meeldiks. Jooksu ma nii palju ei naudiks, praegu veel mitte. Olen kindel, et jätkan ka peale väljakutset kõndimisega, sest see hoiab mind erksana, see on aeg iseendale. Kuna ma annan oma töös väga palju energiat ära, siis tunnen, kuidas 5 km kõndi annab selle mulle tagasi,“ ütleb ta.
„Soovitan kõigile algus ära teha, edasi tuleb see juba iseenesest, sest harjumus tekib üsna ruttu. Kui proovite kõndida 5 km päevas, siis tunnete, miks see hea on. Sõnadesse on kõike raske panna. Mina olen väga rahul!“ julgustab Gerli kõiki neid, kes veel regulaarselt end ei liiguta, sellega algust tegema.
 
Energiat ja tahtmist on rohkem
 
Eve Retpap oli värskelt emaks saanud ja tundis, et vajab peale sünnitust rohkem liikumist, nii otsustas ta samuti väljakutses osaleda. „Peale sünnitust tahtsin end liigutada ja kuna koeraga oli nagunii vaja jalutada, siis tundus, et saan kaks ühe hoobiga. Kui varasemalt liikusin koreaga vaid 1 kuni 2 km, siis nüüd liigun vähemasti kord päevas 5 km ja pärast umbes 1 km lisaks,“ räägib ta harjumuse muutmisest. Naine tunnistab, et väljakutse mõjus talle hästi positiivselt, sest ta liigub rohkem ja tunneb end paremini. „Energiat ja tahtmist on rohkem, meel on rõõmsam,“ kinnitab ta. Eve soovitab igaühel rohkem liikuda. „Soovitan inimestel vähemasti 5 km päevas liikuda, et hoida end aktiivsena ja positiivsena,“ ütleb ta.
 
 
Kõndimine on kvaliteetaeg
 
Egle Sarapik liigub ka muidu päris palju, aga väljakutse võttis ta vastu seetõttu, et oleks põhjust iga päev toast välja minna. Tema sõnul mõjutab väljakutse liikumisharjumusi üsna kiirelt ja ülimalt positiivselt. „Väga tore on näha, kuidas kellegi algne mõte paneb inimesed liikuma, pildistama ja oma mõtteid jagama,“ kiidab ta. „Igapäevane liikumine on andnud kiiresti väga hea tunde, et olen iseenda jaoks midagi olulist teinud. Tunnen, et jõuan palju rohkem teha,“ lausub Egle. Ta lisab: „Soovitan inimestel liikuda kasvõi sellepärast, et vaadata meie loodust ja näha mis ümberringi toimub. Kõndida saab ju ka mitmekesi, nii on see ka kvaliteetaeg enda inimestega.“
 
 
Augustis uus väljakutse
 
Kuna tagasiside Gätly juulikuisele väljakutsele oli väga positiivne ja osalejate hulk üle ootuste, otsustas ta jätkata sama väljakutsega ka augustis. Sel korral veidi suuremalt, sest kambas on mõned tuntud inimesed, kes aitavad üleskutset jagada ning vinged toetajad, kes premeerivad osalejaid kingitustega.
Kõik, kes soovivad väljakutsega liituda, peavad augustikuu jooksul kõndima või jooksma iga päev 5 km. Lubatud on ka viis vaba päeva ehk 31st päevast 26 tuleb kindlasti kaasa teha. Osalejal peab olema seade, millega tõestada, et ta on 5 km läbinud. See võib olla nutikell, telefonil erinevad rakendused jne. Iga päev tuleb pilt lisada “Jooks on lahe” Facebooki lehele vastava kuupäevaga postituse kommentaaridesse. Täpsed reeglid leiab samalt Facebooki lehelt.
 
Tule löö kaasa!
Shopping Cart