SEB Tartu jooksumaraton 2013

Hei!

Mina puhkasin nädal aega 🙂 ja sellest ka vaikus siin…nädal möödus väga töiselt- ikka oma valmiva maja juures 🙂 Hommikul kell 6 äratus ja õhtul kell 22 voodis nagu laip. Ilmadega muidugi vedas, näole sain isegi kerge jume.
Aga nüüd ikka sporditeema juurde. Eile jooksin kolmandat korda Tartu jooksumaratoni.
Mingist ettevalmistusest ma rääkida ei saa, seda ei olnudki. Nädala jooksul sain paar korda küll tossud jalga aga seda ka pigem sellepärast, et korraks saaks füüsilisest tööst eemale ja mõtted mujale. Ikka ruttiinsed sörgid, ei midagi muud.
Ühel korral tuli tõdeda, et kuuma ilma ja füüsilise töö kõrvalt ikka ei jõua trenni teha, jalad olid nii tömbid ja tundetud alla, et pidin leppima nelja kilomeetriga ja jooksu sealkohal lõpetama.

Minumoodi ettevalmistusest veel…paar päeva enne võistlust kui linna sattusin siis ostsin endale pudeli borjomi, et keha sellega turgutada. Täis pudeli avastasin alles vahetult enne võistlus. Selline tuisupea! Energiapuuduse pärast ei olnud vaja muretseda sest ämm oli nädala jooksul korralikult nuumanud- mitmekäigulised lõunad jne. 🙂

Siiski palusin tuttaval, kellega koos plaan Otepääle sõita oli, mulle ühe geeli osta. Mine sa tea.

Õnneks võistluspäeva hommikul magasin nats kauem, ärkasin 7:30. Väljumine kodust oli planeeritud kell 9:00, et 10-ks oleks Otepääl.
Kell 8 hommikul sõin- mõnus emadepäeva kook ja tavapärane kaerahelbepuder. Kui tavaliselt on mul kell 10 uuesti kõht tühi siis nüüd ei olnud mingit tühjakõhutunnet ja ma sundsin ennast enne starti ühe banaani sööma, et kõht päris korisema ei hakkaks.

Tartu jooks on mul üks lemmikuid. Kogu see meeleolu ja rahvamass, uhke tunne on olla üks jooksjatest sellel päeval. Eriti lahe kui sellise rahvamassi seast suudad mõne tuttava leida aga mul see õnnestus, trehvasin päris mitme tuttavaga.

Seekord startisin päris eest (võrreldes eelmise aastaga) Minu stardiumber oli 668. Kui juba stardikordiori suundusin avastasin, et ma ei teinudki soojendusjooksu, sörksiin niisama kotihoidu, WC-sse, auto juurde jne. aga spets jooksu ei teinudki. Keksisin siis niisama stardikoridoris.
Selga jätsin lühikeste varrukatega t-särgi ja poolpikad püksid. Ilm oli ideaalne.

Põmm… ja jooks võis alata. See algusmuusika teeb ikka ja jälle nii emotsionaalseks, et kurgu võtab kipitama. Järjekordelt ei olnud mul niipalju mahti, et vaadata oma eelmise aasta finišiaega. Strateegia niisiis puudus, vaatasin enesetunde järgi ja jälgisin tempot. Strateegia kujunes jooksu käigus 🙂 Nii, nüüd jaksad natuke tempot tõsta, nüüd hoia jne. 😛
Kuskil poolel maal välgatas, et järgmisel pühapäeval tuleb ju maraton ka joosta seega pole eriti mõistlik ennast ribadeks joosta…aga seda ma väga ei oskagi. Mina jooksen alati heaenesetundepiiril 😀
Nii ka seekord! Nautisin ja jooksin! Kuigi esimesed kolm kilomeetrit ma väga ei nautinud, pärast asfaldilt ära pööramist hakkas minu jooks ja sealt edasi sai juba hakata möödajookse tegema. Seni kimasid kõik minust mööda.

Allikas:Delfi

Kasutasin kõiki joogipunkte, esimeses võtsin lonksu vett. Miks ei kasutata joogipunktides pabertopse??? Oleks palju lihtsam jooksupealt juua, plastiktopse ei saa ju voltida 🙁
Muidugi suutsin ma kogu vee endale ninna ja näkku kallata, suhu sai kõige vähem. Aga õnneks ei olnud mul janu, tahtsin igaksjuhuks lonksu võtta.
Enne järgmist joogipunkti sai Hillar mu kätte, jooksin natuke aega kaasa aga siis kimas eest ära….peale seda hakkas hirmsasti janutama, ootasin ja ootasin joogipunkti, teadsin, et kohe peaks tulemas. Nii igaksjuhuks neelasin ka kaasavõetud geeli alla ja joogipunktist jõin vee peale. Seekord jäin korraks seisma.

Peale joogipunkti oli energia pühitud nagu harjaga. Mulle tundus, et kõik jooksevad, mina üksi sörgin 🙂
Kui kunagi hakkas geel mõjuma siis muutus ka jalg kergemaks.

Koguaeg hoidsin tempol silma peal. Ei tahtnud väga üle 5 lasta. Kuskil seal 12-13 kilomeetril läks korraks tempo nii alla, jalad lihtsalt ei liikunud. tempo oli kohtai 5:30 kanti. Eks need laskumised tasandasid seda tempot natuke, keskmine tuli siiski 05:14/km

Ahjaa, kohe jooksu alguses hakkas minu pulsivöö kohutavalt hõõruma 🙁 Polari vöö ei teinud mulle kunagi haiget ja nüüd Garminiga on mul tõsised armid. Ausalt ma ei kujutagi ette kuidas ma pühapäeval maratonile lähen kui need armid ära ei parane.

Aga tempo juurde, kokkuvõttes jooksin üsna sarnase tempoga kogu distantsi vältel. Kõige vaiksemad kilomeetrid olid 13 ja 17. Kõige kiiremad 2 ja 15 kilomeeter.

Tempo:
Lap1- 04:55
Lap2- 04:34
Lap3- 04:40
Lap4- 04:55
Lap5- 04:47
Lap6- 04:52
Lap7- 04:50
Lap8- 04:54
Lap9- 04:54
Lap10-05:02
Lap11-04:57
Lap12-05:00
Lap13-05:14
Lap14-05:08
Lap15-04:35
Lap16-05:00
Lap17-05:13
Lap18-05:08
Lap19-04:59
Lap20-05:01
Lap21-05:07
Lap22-04:55
Lap23-04:52

Keskmine tempo 4:56/km

Minu poolmaratoni ajaks tuli 1:44. Arvestades rada siis päris hea tulemus. Senine rekord 1:42 (Rakvere Ööjooks 2012)

Enne veel kui finiš kätte jõudis, nägin u. 2 km enne lõppu noormeest pikali maas, abistajad ümberringi. See võttis küll südame alt külmaks. Päris jube!
Viimasel kilomeetril lisasin nats kiirust ja noppisin veel mõned naisterahvad enne finišisse jõudmist 🙂
Tabloo näitas ajaks 1:55 arvasin, et mingi ajaparandus pidi olema aga ei saanud ka kindel olla. Kõige tähtsam oli see, et ma tundsin ennast super hästi ja hea tunne oli finišis olla.

Aasta 2012 aeg 1:58/üldkoht 769/N koht 49/V.kl koht 22 (keskmine pulss 167)
Aasta 2013 aeg 1:55/üldkoht 696/N koht 49/V.kl koht 19 (keskmine pulss 167)

Naiste arvestuses olin esimese 50 naise seas, sama koht , mis eelmisel aastal- 49!
Sama keskmise pulsiga parandasin oma aega kolm minutit 🙂

Mõnus üllatus oli täna hommikul kui oma eelmise aasta aega vaatasin.

Natuke muretsen ka nüüd pühapäevase maratoni pärast, äkki liiga kiiresti ikka jooksin. Lisaks on mul mingi jama põlvega, olen vist mõned korrad maininud ka kummalist valu põlves, mis ilmub pärast jooksu. Nii ka seekord, joosta oli ideaalne aga täna annab põlv ikka korralikult tunda, just siis kui jalga külje peale painutada/liigutada…raske seletada.
Hommikul määrisin külmageeliga põlve kokku, püüan see nädal rahulikult võtta ja sidet koguaeg põlve peal hoida. Kui kellelgi on soovitusi siis kuulan hea meelega.

Tervitused kõigile kellega koos sai rada läbitud!

Shopping Cart