Rääkides Eglega tema teekonnast toitumisnõustamise ja tervisliku elustiilini, sai mulle kohe selgeks, et tema lugu on inspireeriv näide sellest, kuidas elu võib üllataval moel suunda muuta. Egle on kolme täiskasvanud poja ema, kes veetis aastaid kodus lapsi kasvatades. Ühel hetkel tundis ta aga, et on valmis uuteks väljakutseteks, ja hakkas otsima tegevusi, mis viiksid ta koduseinte vahelt välja. Nii jõudis ta esmalt vabatahtliku töö ja noorsootöö kaudu huvijuhi ning kultuuritööjuhi rollidesse.
Samal ajal, umbes 12 aastat tagasi, avanes tema jaoks uus maailm – tervislik elustiil. Esimeseks sammuks oli tutvumine Amway kogukonnaga, mis andis talle esimesed teadmised ja motivatsiooni tervislikuma elustiili poole liikumiseks. Kuid tõeline pöördepunkt tuli vestluses sõbranna Triinuga, kes juhatas ta Annely Sootsi Tervisekooli lingini.
Egle sõnul ei tähendanud toitumisnõustajaks õppimine alguses nõustamist ega terviseloengute pidamist – see oli midagi, mida ta tegi ennekõike iseenda jaoks. Kõik ülejäänu tuli loomulikul moel ja samm-sammult, just nagu tema motoks on saanud: „Lihtsalt alusta esimesest sammust ja tee seda päev päeva järel.”
Täna on Egle toidu- ja liikumisvalikud osa tema eluviisist, mida iseloomustab tasakaal. Ta järgib 80:20 põhimõtet: 80% ajast tervislikud valikud ja 20% lubab endale paindlikkust. Tema teekond näitab, et tervislik eluviis ei pea olema keeruline – see on lihtsalt valik, mille juurde järjepidevalt naasta.
Egle, kuidas leidsid tee “Jooks on lahe” äpi ja #igapäev5km väljakutseni? Mis Sind selle väljakutsega liituma inspireeris?
Õnneks pole mul kunagi olnud probleeme kehakaaluga, küll aga on mind viimased 10+ aastat tõuganud muutustele teadmine, et minu maailma saan muuta AINULT mina ise!
Mäletan täpselt päeva, mil alustasin regulaarse liikumise teekonda, see oli nädal enne maailma lukku minekut koroona pärast – 8. märtsil 2020 a. Olin just saanud enda esimese sammulugeja ja õhtul avastasin, et olin päeva jooksul liikunud u 2000 sammu :((( Olin šokeeritud!!! Sest olen noor inimene ja sel päeval polnud ma enda tervise (loe: südame) heaks mitte midagi teinud. Sel samal õhtul lubasin, et ma ei lähe enam kunagi enne magama kui mul kellal pole 10 000 sammu. Ja nii see teekond liikumisega algas ning kestab väikeste tõusude ja mõõnadega tänaseni 🙂.
Liitumine Jooks On Lahe väljakutsega tuli veidi hiljem just sellepärast, et järjepidevus säiliks ja lisaks oli võimalus võita auhindu, mida olen võitnud päris mitu 🙂.
Milline on Sinu liikumisfilosoofia ja kuidas oled oma liikumisharjumusi kujundanud?
Mind kannustab liikuma teadmine, et teen seda enda jaoks ja enda südame tervise pärast. Täna võin ka kindlalt öelda, et liikumisharjumuse säilimisel on oma osa Gätly entusiasmil ja #igapäev5km väljakutsel, sest ikka on päevi, kus tahaks öelda, et täna ei viitsi. Siis vaatad enda spordikella ja saad aru, et tuleb minna.
Kuidas tasakaalustatud toitumine toetab regulaarset liikumist ja treeninguid?
Liikumine ja treeningud annavad energiat, aga ka kulutavad seda. Seepärast on tähtis jälgida enda toitumist. Ütlen kohe, et trennis käimine ei anna luba toiduportsjonite kahekordistamiseks (kui just suure energiakuluga professionaalne sportlane pole).
Tasakaalustatud toitumise alustalad on toidupüramiid (aitab jälgida, et toidulaud oleks võimalikult mitmekesine), regulaarne söömine (3 põhitoidukorda + 2-3 vahepala) ja taldrikureegel (50 % erinevaid köögivilju + hapendatud toidud, 25 % valku, 25 % süsivesikuid) + vesi.
Mina ise söön u 1,5-2 h enne trenni minekut peotäie pähkleid ja puuvilja, nt banaani, vahel ka avokaado ja juustuviiluga täisteraleiva. Olenevalt trenni ajast, söön pärast trenni kergema õhtusöögi, nt kõrvitsapüreesupp seemnete ja juustuleivaga.
Millised on Sinu soovitused neile, kes soovivad alustada tervislikuma elustiili teekonda liikumise ja toitumise kaudu?
Kõlab klišeena, aga kahjuks on kõige pikem teekond liikuma minemisel ikkagi jõudmine välisukseni. Sealt edasi enam takistusi pole! Ja seda on öelnud miljonid inimesed üle maailma 🙂. Nii tegelikult olemegi kõige suuremad pidurid enda heaolu muutmisel meie ise!!! Tõde on see, tuleb otsustada enda peas ära, miks seda teha tahad ja lihtsalt alustada! Komistad sadu kordi (nagu paljude muude asjadega siin elus), tähtis on, et tõused taas üles ja jätkad. Sinu keha tänab sind!
Alusta väikestest sammudest: otsusta poes käia jala, mitte autoga; kõnni treppidest, mitte ära sõida liftiga; pane botased jalga ja kõnni ainult 1 km esimesel korral; osta saia asemel seemnetega leib, vaheta margariin või vastu; joo vett, mitte värvilisi suhkrujooke, söö 12 h aknas – 7.00-19.00, iga õhtu veini/õlut juua pole ok jne…
Kuidas mõjutab toitumine meie energiataset ja motivatsiooni igapäevaselt liikuda?
Toit on meie kütus, mida kvaliteetsemat kütust enda kehale annad, seda parem enesetunne on. Süsivesikutest (makaronid, riis, tatar jne) tuleb meie peamine energia, mida vajab meie aju ja keha igapäevaseks toimimiseks. Valgud (e proteiinid) on meie organismi ehituskivid, neid leidub meie igas keharakus, hormoonideni välja. Rasvadest saame samuti energiat ning keha kasutab seda mitmesuguste protsesside toimumise jaoks. Köögi- ja puuviljad hoiavad tänu vitamiinide-mineraalainete ning kiudainete sisaldusele meie seedimise korras. Seega, on toit meie suurim mõjutaja heaolutunde hoidmisel ja saavutamisel. Millist kütust tangid, sellist energiat saad!
Kuidas Sa ise planeerid oma menüüd ja treeninguid, et need üksteist toetaksid?
Minu jaoks on tähtis regulaarne toitumine – kui toidukordade vahele jääb väga suur vahe, siis tunnen külmatunnet, ärrituvustase tõuseb oluliselt ja enesetunne on väga kehv (võimalik, et see tuleb mu väga madalast vererõhust). Ei lähe kunagi kodust välja tühja kõhuga ning alati on kotis kaasas pähklid, energiabatoon ja vesi. Menüü puhul jälgin, et toidulaud oleks mitmekesine ja võimalikult värviline (jumaldan köögivilju). Kuna ei söö juba 3+ aastat liha, siis pean eriti jälgima, et taldrikul oleksid valgurikkad toiduained – kaunviljad (kikerherned, oad, sojatooted), kanepi- ja tšiiaseemned, avokaado, muna, kodujuust, rasvane kala jne.
Milline on Sinu lemmik viis 5 km väljakutse läbimiseks – kas eelistad kõndimist, jooksmist või matkamist ja miks?
Tean, et tuleb aeg, kui läbin igapäevaselt 5 km joostes, sest see tundub mulle mõnus. Aga praegu läheb mu pulss alati väga kõrgeks, seega ei taha enda südant koomata (või võib-olla tulebki see vähesest treenitusest :/) Seepärast läbin ma täna enda kilomeetrid peamiselt kõndides. Töötan küll kodukontoris, aga ikka on päevi, kus kõnd jääb õhtusse ja loodusesse jõuan pimadas (sest elan maal ja valgustatud radu pole). Ometi on ka see mõnus.
Mis Sind inspireerib väljakutseid jätkama ja oma igapäevast liikumist jälgima?
Jätkama inspireerib heaolutunne, mille liikumisest saan – usun, et vastasel juhul oleksin vaimselt (ja ka füüsiliselt) väga sodi. Raskematel hetkedel (ja neid on me elus kõigil) peab ennast kindlasti värske õhu kätte liikuma sundima, sest igapäevane liikumine koos muusika või podcasti saatel on parim maandaja. Alates 3 km hakkab kaduma peas toimuv virr-varr ja eikuskilt hakkavad ilmuma head mõtted. Neist paljud kirjutan endale messengeri (nagu Muhv Naksitrallides saatis endale kirju 😀). Ja tagasi koju jõudes olen alati värske ja õnnelik!
Kuidas leida motivatsiooni liikuda ja tervislikult toituda ka kiiretel ja stressirohketel päevadel?
Minu suur eeskuju on Sandra Sillamaa – mul on temalt veel palju õppida, aga tema õpetus on väga lihtne – planeeri enda päev ja nädal. Pane kalendrisse enda liikumised (trennid) ja mõtle valmis menüü. Planeerimise jaoks võetud aeg on hästi kasutatud aeg. Muidugi võib alati tulla ette hetki, kus on vaja teha muudatusi, aga üldjoontes on ikkagi nädalalõikes sul asjad teada. Lõppkokkuvõttes teed sa ju seda kõike enda heaolu pärast – seega, ära unusta enda peamist põhjust – SIND ENNAST! Ja kui eile ei õnnestunud, siis iga hommik saad uuesti alustada.
Kuidas mõjutab liikumine vaimset heaolu ja kuidas tasakaalustatud toitumine siin kaasa aitab?
Usun, et vähene liikumine on üks peamisi põhjusi, miks inimeste vaimne tervis nii halvas seisus on. Sest pidevat istumist ja vähest liikumist võrdsustatakse suitsetamisega. Ehk siis suureneb risk ülekaalulisusele ja rasvumisele, mis omakorda võib tuua kaasa haigestumise rasketesse haigustesse (II tüüpi diabeeti, südame-veresoonkonna haigused jne). Ja selle kõigega kaasnebki igapäevane halb enesetunne. Meie endi kätes on võim seda muuta! Liikumine aitab alandada ärevustaset, parandab immuunsüsteemi tööd, avaldab soodsat mõju mälule, keskendumisele ja unele. Lisaks aitab korras hoida seedimise ja mõjutab meie hormonaalsust.
Ja nagu juba eelnevalt kirjutasin, on toit meie kütus – seega, vali hästi mida suhu paned.
Millised on Sinu soovitused, et vältida treeningujärgset ülesöömist ja kuidas hoida tasakaalu?
Kui sul on probleeme ülesöömisega, on üks võimalustest toiduportsjoni valmispanek enne trenni. Nii saad rahulikult mõelda, mida pärast treeningut sööd. Kui trennist kojusõit kestab kauem kui 30 min, võid kotti kaasa võtta mandleid-pähkleid ja mõni puuvili. Siis pole lõpuks koju jõudes hundiisu ja pead ilusti söögiajani vastu. Ja toiduportsjonit pannes jälgi taas taldrikureeglit – et taldrikul oleks nii süsivesikuid, valke, kvaliteetseid rasvu (avokaado, oliivid, rasvane kala) kui ka köögivilju (nii toorel kui veidi töödeldud kujul).
Kuidas võiksid erinevad liikumisvormid (jooksmine, kõndimine, matkamine) ja tasakaalustatud toitumine koos toetada tervislikku kaalu?
Liikumine ükskõik mis kujul peaks oleme meie päeva elementaarne osa. Sama on toitumisega. Tee endale selgeks, et enda “liikuma ajamine” pole põhjus ennast pärast toiduga premeerida. Sest tean, et on mõtlemist – käisin täna kõndimas, võin endale lubada … On ilmselge, et kaal püsib normis ainult siis kui sinu tarbimine on sama, mis kulutamine. Kui tarbid toitu rohkem kui kulutad ja teed seda järjepidevalt, on tagajärjeks kaalutõus. Kui sa midagi ei muuda, siis miski ei muutu! Lihtne, onju!
Kas Sul on mõni lemmik kiire ja tervislik retsept, mida soovitad peale aktiivset päeva või treeningut?
Kui ma toitun regulaarselt ja jälgin, mida söön, siis selliseid söömasööste mul ei eksisteeri. Ja minu magusaisu rahuldab täielikult Rõngu Pagari Kamabatoon – vähese suhkru ja kõrge kiudainete sisaldusega 😉 Üldjuhul on need mu külmkapis alati olemas. Samuti teen tihti kappi energiapalle ja Tiramisu üleööputru, mida söön kreeka jogurti ja/või moosiga (retseptid Heaoludisaineri kodulehel) – need mõlemad on väga toitvad.
Kas oled märganud positiivseid muutusi oma tervises ja enesetundes tänu väljakutsetes osalemisele?
Positiivne väljakutse juures ongi, et see aitab hoida järjepidevust ja hoiab paigas kehakaalu ning toetab vaimset tervist – värske õhk ja imeline loodus ning Nublu sinu kõrvaklappides laulmas ei saa mõjuda halvasti. Pigem täidab sind alati positiivse energiaga. ALATI!
Millised on Sinu kolm peamist nõuannet neile, kes soovivad parandada oma üldist tervist liikumise ja toitumise koosmõju abil?
- Alusta eesmärgist – kas ja miks sa peaksid midagi enda elus muutma? Vajadusel kirjuta see endale üles ning pane kirja esimesed sammud.
- Seejärel OTSUSTA, et nüüd alustad ja sa teed seda ainult enda jaoks.
- Kui vajad järjepidevusel tuge, siis leia endale kaaslane, et saaksid raskematel hetkedel kellelegi toetuda. Kui sellist inimest ei leia, saad tuge Jooks On Lahe kogukonnast või kirjuta mulle või Gätly´le.
- Kui kehakaal teeb muret, siis kirjuta järgneva kolme päeva jooksul üles kõik enda ampsud. Usun, et sellele listile otsa vaadates näed kohti, mis vajavad muutmist.
- Meie heaolu vundament on: liikumine, teadlik toitumine, uni ja puhkus ning head suhted ja meeldivad emotsioonid. Mõtle nendele heaolu vitamiinidele korraks ja vajadusel tee korrektuure.
Minu juhtmõtted igas päevas on:
- Mul on ainult üks elu ja ma elan seda täisväärtuslikult!
- Ainult MINA saan mu maailma muuta!
Heaoludisainer Egle tegemiste ja teenustega saab tutvuda www.heaoludisainer.ee
Detsembri väljakutse osalejate vahel läheb ka loosi 3 personaalset toitumisnõustamist (väärtus 3×55 €) ja 3 sõnumiga(“Ainult MINA saan mu maailma muuta”) logopusa
Detsembri väljakutsele on võimalik veel paar päeva registreerida, sest juba 01.12 on stardipauk. Registreerida saad SIIT