Jooks on lahe EESKUJU #15 Janar Metsma

November on ülemaailmne meeste tervisele pühendatud kuu ja sellega seoses vestlesin pikaaegse Jooks on lahe kogukonnaliikme Janariga. Loodan väga, et antud vestlusest leiab nii mõnigi mees inspiratsiooni ja astub oma esimese sammu liikumisharjumuse kasvatamise suunas. Meie, naistena saame ka sellele väga palju kaasa aidata. Teen üleskutse kõigile naistele kutsuda novembris abikaasa, sõber või töökaaslane koos endaga liikuma! Ja jaga antud postitust oma meessoost sõbrale, sest Janar on suurepäraseks eeskujuks!

 

Janar, räägi endast ja millega Sa igapäevaselt tegeled? 

Elan Türil, olen 45 aastane, vallaline. Mul on 19 aastane poeg. Olen kutseline autojuht, igapäevaselt töötan eestis ja keskelt läbi sõidan umbes 600km päevas.

Janar pojaga

Kuidas Sa leidsid tee Jooks on lahe väljakutseni? Ja millal see juhtus?
Jooks on lahe väljakutsest kuulsin sõpradelt, kes olid väljakutses juba mõnda aega kaasa teinud ja kutsusid mind ka! Läksin uurima ja registreerisin end ka kohe ära. Sellest on nüüd möödas juba 2 aastat.

Janar, mis olid esimesed mõtted seoses  väljakutsega? 
Tundus igati lahe ja motiveeriv üritus. Alguses oli ikka natuke raskeid hetki ka, sest sellele eelnev aasta oli aktiivsuse poolest väga tagasihoidlik. Alguses tuli mõni kuu ikka rohkem, kui 5 popipäeva aga ma ikka jätkasin järjepidevalt liikumist.

Oled üsna pikalt väljakutses kaasa teinud, mis selle juures enim meeldib ja mis sind hoiab Jooks on lahe grupis?
Tänaseks on jah väljakutse ikkagi osake minu päevast. Mulle meeldib see kogukond ja uued tuttavad. See kamp hoiab mind liikumises.  Minu jaoks oli/on väljakutse grupp ja seltskond väga motiveeriv. Ei kavatse enam liikumisest loobuda, sellest on saanud juba tugev harjumus. Mulle meeldib, et keegi peab arvestust minu liikumise osas ja jälgin ka ise kogu aeg motivatsioonitabelit. Lisaks on suureks boonuseks 2 korda aastas toimuv reisiloos.

Kas väljakutses teed kaasa kõndides või joostes? Küsin seda, sest paljude meeste jaoks on kõndimine “miski, mida mehed ei tee” ja see pole justkui sport:D
Mina alustasin väljakutses alguses kõndimisega. Ka minul oli eelarvamusi kõndimisega seoses aga soov liikuda oli toohetk suurem, kui need negatiivsed eelarvamused. Olin varasemalt jooksmisega tegelenud ja käinud ka jooksuvõistlustel aga kuna enne väljakutsega alustamist oli jooksmisest pikem paus, siis otsustasin võtta rahulikult ja läbida iga päev 5km kõndides.
Meestele ütleks, et tähtis on liikumise eesmärk ja see on tugevam ja tervem keha, mitte see kuidas liigud. Just rohkem mehi võiks näidata eeskuju kõndimisega ja seda ka uhkusega jagada, siis muutuks see võib olla ka rohkem atraktiivsemaks 🙂 Igaljuhul on kõndimine parem valik, kui mitte midagi teha!

Jooks on lahe grupis ei ole just väga palju mehi. Hinnanguliselt u. 95% on siiski naised, kuidas sa tunned end väljakutse grupis? 
Suurepäraselt! Vahet ei ole naine või mees, meil kõigil on ühine eesmärk- olla igapäevaselt aktiivsed! Minu jaoks oleme me kõik lihtsalt inimesed, kel on sama huvi ja eesmärk. Aga siiski võiks mehi palju rohkem olla.

Mida julgustavat ütleksid ja soovitaksid meestele, kes satuvad antud postitust lugema? Miks nad võiksid ka väljakutsega liituda?
Tasub ennast proovile panna! Alguses on võib olla natuke raske, kui pole varasemalt liikunud aga see tunne on iga kord võimas, kui kella peale 5km kinni vajutad. Puhas nauding!
Soovitan proovida, sest tulemus võib olla 50/50- meeldib väga ja parandad oma tervislikku seisundit ja eluviisi või siis ei meeldi ja jätkad oma tavapärast elu. Seega, kaotada pole miskit aga võita küll! 😉 See otsus peab aga tulema iga ühe enda seest, sundida ei saa! Liigume ikkagi enda jaoks, mitte kellegi teise jaoks!

Kuidas on Jooks on lahe kogukond ja liikumisharjumus Sinu end elu mõjutanud?
Enesetunne on oluliselt paranenud,  kaal -10kg. Füüsiline vorm on parem. Teistega suheldes olen enesekindlam. Ikka on mõjutanud 😉
Ma olin väga kinnine tüüp, ei suhelnud, hoidsin omaette, läks korda, mida teised arvavad. Siis mingi aeg sattusid minu ellu õiged inimesed, soovitasid #igapäev5km väljakutsega liituda- hakkasin ennast liigutama, hakkasin rohkem huvi tundma oma tevise vastu- kuulasin webinare jne. Varem ma ei meeldinud endale, täna olen ma endaga täiesti rahul. Kui varem puudus mul enesekindlus, siis nüüd on see väga tugev. Kui varem läks teiste arvamus mulle korda, siis täna enam mitte! Ma teen kõike endale, enda jaoks. Väljakutse grupp on väga palju kaasa aidanud minu enesearengule- kaasaelamine grupi liikmetele, uued tuttavad, avatud suhtlus, avaram mõttemaailm, ühisüritused jne.
Täna olen seadnud esikohale ennast ja aru saanud, et kui ma armastan ennast, siis armastavad mind ka teised. Tean, mida elult tahan, mul on eesmärgid, unistused. Ja unistada tuleb suurelt!

Tipust Topini 2022 (Jooks on lahe meeskond)

Mis on olnud põnevamad seigad või sündmused seoses väljakutse grupiga?
Neid ikka on olnud! Näiteks Tipust Topini teatejooks, kus jooksime Jooks on lahe meeskonnaga Munamäelt Tallinnasse. Siis Jooks on lahe kokkutulek eelmisel suvel ja kevadine sünnipäevamatk Eesti lõunatippu. Kõik need olid väga meeldejäävad sündmused.

Jooks on lahe kokkutulek Lõuna-Eestis Mäe-Kolga talus (juuli, 2022)

Milline on Sinu parim viis päeva alustada?
Parim viis alustada päeva on ikka viiekaga (joosta 5km). Alati ei ole see võimalik aga kui saan hommikul 5km ära teha, siis ei pea tööpäevadel nii palju planeerima ja nuputama. Vahest on 15h tööpäevad, siis on päris keeruline oma jooksuringi sinna planeerida.

Kas jagaksid mõnda nippi neile, kel on ka pikad tööpäevad ja ajaliselt tundub keeruline liikumine oma päeva ära mahutada?
Minu enda nipp ongi see, et ma planeerin oma aega ja vaatan, kas on äkki võimalik tööpäevadel mahutada oma jooksuring kuhugile. Vahel läheb laadimine üle tunni ja kui ma seal osalema ei pea siis on 5km aeg. Näiteks oli hiljuti töö juures olukord, et mul oli vaja oodata umbes 40 minutit, nii ma siis jooksin seal ümber kuivati,  17 ringi ja tehtud ta oligi!

Mida sooviksid öelda meestele, kes tahavad ka rohkem liikuda ja oma tervisele tähelepanu pöörata aga ei julge või oska seda esimest sammu astuda?
Siis ongi kõige parem registreerida ennast väljakutsele. Ära mõtle, tegutse! See oma taskust makstud 10€ paneb ka pingutama, sest ikka hakkab oma rahast kahju 😀 Ja see motiveerib ka! Hiljem on juba lihtsam, liikumisest saab üks elu osa ja grupist saab nii palju toetust, uusi tuttavaid ja häid mõtteid. Üks samm viib teiseni! Lihtsalt astu täna see esimene samm 😉

Kuidas Sul endal tervisega lood on? Kui tihti oled pidanud külastama arstikabinetti?
Ma ei mäletagi millal viimati haige olin, see jääb ikka paljude aastate taha. Amet nõuab tervisetõendid, et iga 5 aasta tagant PEAB korra käima 🙂

Räägime ka Sinu hobidest, millega peale jooksmise veel tegeled?
Mulle meeldib suvel rullitada, ratast sõita ja kalal meeldib ka käia.

Sa oled osalenud ka väga paljudel spordivõistlustel, mis on Sinu kõige vingemad sportlikud saavutused?
Tipust Topini on kindlasti üks vinge saavutus. Ja viimane Tallinna maratoni 21,1 km.

Aitäh Janar Sulle selle inspireeriva vestluse eest, mul on hea meel, et oled üks Jookson lahe kogukonnast! Loodan väga, et see postitus inspireeris kasvõi ühte meest 😉

Jooks on lahe kogukond ootab ka Sind! Veel on aega (kuni 01.11.2022 südaööni) end novembri väljakutsele registreerida www.jooksonlahe.ee/valjakutse

Shopping Cart