Jooks on lahe EESKUJU #23 Moonika Mestiljainen

“Jooks on lahe EESKUJU” on postituste sari, mis toob meieni inspireerivad lood inimestest meie keskelt- Jooks on lahe kogukonnast. Postituste sarjas tutvustan iga postitusega lähemalt ühte Jooks on lahe kogukonna liiget, kes on meile kõigile eeskujuks.

Tänases postituses räägib Elvas elav 2 lapse ema, abikaasa ja liikumisentusiast Moonika oma tegemistest ja sellest, kuidas ta leiab liikumiseks aega kasvõi kell 03.40 öösel, kui vaja!
Saame temaga lähemalt tuttavaks:

Moonika, millega Sa igapäevaselt tegeled?

Olen täitsa lihtne inimene, pigem keskendunud perele, oma vabad hetked pühendan oma lähedastele, sest see on nii oluline. Me ei tea kunagi, mis saatusel meil plaanis on ning neid hetki tuleb hinnata, mis lähedastega antud on. Igapäevaselt käin ma tööl esmaspäevast reedeni. Minu töö olemus on õnneks nii tore, et igav mul seal kunagi ei hakka. Ja muidugi suur boonus on see, et saan minna tööle juba varakult, mõne jaoks lausa öösel. Kuid sellel on oma hüved – olen kodus juba peale lõunat ning siis on kogu vaba aeg “minu oma”. Teen ära kodused toimetused, nende hulk sõltub, kas abikaasa on komandeeringus või siis käib kodust tööle. Seega, jah, tuleb ette aegu, kus pean olema nö 100% perepea. Peale selle on mul ka kolm korda nädalas trenn. Õhtuti on ka hetked, kus saab vesteldud laste ja mehega ning räägitud nende toimetustest.

Kuidas Sa igapäevaselt muude kohustuste ja tegemiste kõrvalt liikumiseks aega leiad?

See pole minu jaoks raske, tavaliselt teen selle liikumise ära enne tööle minekut. See tähendab 3:40 tõusmist, söömine, pere lemmikutega toimetused, siis u 5:00 liikuma ja sealt juba otse tööle. Olen alati olnud hommiku inimene. Kuid samas pole probleemi ka õhtuti ringile minna. Kuid kindel on see, et tehtud peab saama, viimasel ajal kui kuhugi minek on koos teistega, siis juba osatakse sellega arvestada ja ei tehta sellest probleemi.

Milline osa igapäevase liikumise protsessist on Sinu jaoks kõige keerulisem/motivatsiooninõudvam? Kuidas oled sellest Sina üle saanud?

Õnneks mul selliseid keerulisi olukordi pole, et motivatsioon puuduks. Vähemalt juba viimased 10 aastat kindlasti mitte. Jah, peab tunnistama, et kooliajal polnud jooksmine minu suurim sõber. Kuid liikumine on alati meeldinud, äkki see ka seotud sellega, et alates 2 klassist oli minu kodutee igapäevaselt 6km. Arvan, et liikumine mul juba lihasmälus. Eks tuleb ikka ette päevi, kus mõtled, et milleks või miks, kuid sellest saab kiiresti üle, eriti kui sul kodus üks kutsu, kes ju lausa ootab kõndima minemist. Ja nagu ka eelnevalt mainisin, siis aeg ajalt on kogu majapidamine minu toimetada ja no omas majas juba töö otsa ei lõppe. Ja minu jaoks on üks parimaid mõtteid/tsitaate: “Alati võib, kunagi ei pea!” Kõige tähtsam ju ongi iseendaga läbi saamine ja armastamine.

Milline on Sinu lemmikviis iseenda jaoks aega võtta?

Hmm, arvan et see ongi hetked endale, olgu see siis joostes või kõndides. See on see minu hetk olla, see kes tahan! Samal ajal nautida loodust. Eestis olevad neli aastaaega on lausa super, loodus pakub minule tohutut rahulolu. See inspireerib, saame muuta ennast ja oma tegusid, näha kogu seda ilu ja valu! Armastan ka fotograafiat, eriti looduse jäädvustamist. Ning samuti on minu jaoks tähtsad treeningud. Praegusel momendil olen enda jaoks avastanud õhuakrobaatika – Silks, Arielhoop ja Polefit/dance.

Kuidas leidsid tee Jooks on lahe väljakutseni ja millal see oli?

Olen seda ägedat gruppi jälginud algusest peale, hmm… jõudsin selleni, kui õigesti mäletan, siis kui otsisin jooksmise kohta infot, et kuidas alustada ja mis oleks õige või vale algajale harrastajale. Nii alustasingi liikumist. Jah, alguses ma ei teinud gruppi postitusi, kuid iga päev liikusin ikkagi. Ühel hetkel otsustasin, et miks mitte seda teha avalikult ning tuli suur soov panustada ka Gätly igapäeva tegemisesse, sest kui see Naine ei motiveeri, siis vist pole Sinus liikumisgeeni! Ja muidugi teiste lugusid lugedes tõusis tahtmine veelgi, selles ägedas kogukonnas osaline olla. Sest kokku oleme üks vinge ja äge tervik!

Mis olid esmamuljed, mõtted?

Ainult positiivsed muljed. See ülesehitus sobis mulle. Jah, algselt võibolla oli tibake segane, et kuidas siis ikkagi tõestada ja kuhu postitada? Aga nagu me areneme inimesena, siis nii on olnud ka “Jooks on lahe” grupiga, motiveerides ja mõtteid jagades arenemegi koos ❤️

Mis Sind motiveerib kõige enam väljakutse juures?

Eks see ikka hea enesetunne on! Ja minu enda suur motivaator liikumisega on olnud minu süda. See mure on olnud mul väiksest peale kahjuks, kuid nagu öeldakse, inimene harjub kõigega, nii ka mina. Kuid 30 aastaseks saades, olid vist saatusel teised plaanid, olukord halvenes ja südamearst ütles kõigele, mis puudutas aktiivset liikumis ja raskemat koormust “Ei”! Olin šokis, mis mõttes nagu, et ei saa – olen ju nii noor veel! Nii siis tegin otsuse, et saab küll. Alustasin tasa ja targu kõnniga ja peagi ka jooksusammuga, juurde ka kergem üldfüüsis treening. Oi – oi, kui raske algus oli, joostes jäi nö “kops” teele pikutama 🫣. Siis taipasin ka seda, miks ma kooliajal jooksmist piltlikult öeldes vihkasin, kuid noorena ei taipa ju kohe kõike ja ei oska ehk keha nii hästi kuulata. Samal hetkel kohtasin ka armast treenerit/füsioterapeuti, kes mis mind aitas ja suunas. Ka tema ütles lause “Sa ei tohi ennast koormata”. Ja nii samm sammult aina edasi ma liikusin, varsti jõudsidki kätte esimesed rahvaspordiüritused ja vot nendest saadud positiivne energia andis mulle jõudu aina edasi liikuda. Ja nüüd ei vahetaks ma neid ägedaid kohtumis armsate inimestega mitte millegi vastu 🥰 See soojus ja üksteise toetamine, seda sõnadega kirjeldada on päris raske! Hetkel olengi nüüd jõudnud oma parima tervise juurde, mis eales olnud. Seda kinnitas ka kuu aega tagasi läbitud uuring. Arsti sõnad – “Sul on tõeline sportlase süda, tee edasi seda, mida armastad!” Ühesõnaga võin öelda, et jooks ja sellest tulenev võhm, päästis kõige olulisema –  mu südame, mu tervise!

Kuidas on Jooks on lahe kogukonnaga liitumine sinu senist elu mõjutanud?

Ikka positiivselt, nagu juba ka eelnevalt ütlesin ka. Mulle endale meeldib tõesti see, et ka kodused oskavad sellega arvestada ja toetavad mind selles. Isegi kuhugi minnes uuritakse, et kas tänane ringike tehtud või teeme seda koos. Seega olen seda pisikut ka teistele jaganud. Ja nende armsate inimeste sõprusest ja hoolivusest, mis siit grupist saanud olen, oeh, see on kirjeldamatult äge!

Kas Sul on mõni naljakas seik seoses väljakutsest osavõtmisega?

Vist mitte, vähemalt ma ei mäleta. Kuid kodused on minu üle naernud küll, kui Moonika varahommikul või siis lausa öösel oma ringile läheb. Nii juhtus näiteks enne Võhandu maratoni, mille start on kell 7 hommikul Võrus Tamula järvelt. Muidugi tuli siis jooksuring enne Elvas ära teha, mitte, et eesootav päev aktiivne poleks.

Mis on kõige eredam ja soojem mälestus Jooks on lahe kogukonnaga seoses?

Kindlasti ja vaieldamatult eelmise aasta kokkusaamine juulis. See soe kallistus, mis Gätly jagas ja need mängud, oeh, see päev oli emotsioonidest lausa pungil, mida jätkus veel pikalt – pikalt!

Kellele soovitaksid Sina eelkõige väljakutsega liituda?

Soovitaksin seda kindlasti kõigile, vahet pole kas oled keskmiselt liikuvam või alles alustad, see sobib absoluutselt kõigile. Kuid kindlasti eeskätt alustajatele, sest see toetus ja motivatsioon siin grupis on nii suur, mis on tugev edasiviiv jõud.

 

Mida/keda igapäevane liikumine Sinu ellu toonud on? Mis on muutunud?

Palju uusi ja armsaid sõpru! Ja muidugi tugevam tervis. On ikka nii tore, kui oled omas vanuses praktiliselt võrdväärne noortega. Ja olen saanud oma poegadega ja nende sõpradega koos olles komplimente, et ma olen nagu nende vanem õde, mitte ema. Liikumine muudab meid kõiki paremaks, arvan vähemalt mina!

Mis oleks üks motiveeriv mõte või tsitaat neile, kes alles mõtlevad kas liituda ka #igapäev5km väljakutsega?

Hmm… see minu lemmik, mida ikkagi ka ise järgin… “Alati võib, kunagi ei pea!”, sest Sa teed seda enda, mitte Teiste pärast.

Lõpetuseks jaga palun enda lemmik…

1) Inimene –  Mina ise

2) Muusikapala – otsest lemmikut pole, kõik mis paneb puusa nõksuma

3) Raamat – pean tunnistama, et pole veel raamatutega sõbraks saanud

4) Podcast – kindel puudub, kuulan kõike

5) Aastaaeg – Suvi

Aitäh Moonika!
Uute toredate kohtumisteni!

Augusti väljakutse stardib 01.08. Pane end juba varakult kirja www.jooksonlahe.ee/valjakutse

Shopping Cart