Jooks on lahe EESKUJU #1 Oksana Aasa

“Jooks on lahe EESKUJU” on postituste sari, mis ilmub 2 x kuu jooksul, neljapäeviti. Postituse sari toob meieni inspireerivad lood inimestest meie keskelt- Jooks on lahe kogukonnast.  Postituste sarjas tutvustan iga postitusega lähemalt ühte Jooks on lahe kogukonna liiget, kes on meile kõigile eeskujuks. 


Tänases postituses räägin Oksanaga. Oksana on nelja lapse ema, töötab vene keele õpetajana gümnaasiumis, on sportlikult aktiivne ning väga paljude põnevate hobidega naine . Imetlen tema positiivsust ja energiat, mida on kindlasti ka teised märganud. Uurisingi tema käest, kust see tuleb ja kuidas ta nii suure pere kõrvalt kõike jaksab.

Sa elad täna küll Võrus aga räägi kust sa pärit oled ja kuidas Sa Võru linna elama sattusid?
Olen pärit Ida-Virumaalt, Kohtla-Järvelt, kuidas ma siia sattusin on pikem lugu 😊. Lühidalt- tulin Võrru turismi õppima ja armusin.
Õppisid küll turismi aga täna sellel alal ei tööta? Millega tegeled täna ja kuidas avastasid enda jaoks just selle eriala?
Töötasin mõnda aega ka turismi alal aga mõistsin kiiresti, et see pole minu jaoks. Seega suundusin edasi õppima Viljandi Kultuuriakadeemiasse. Õppisin huvijuhiks ja kõrvaleriala oli tantsuõpetaja. Peale lõpetamist töötasin Võru Kesklinna koolis huvijuhina ja tantsuõpetajana ning paralleelselt läksin õppima ka Tartu Ülikooli. Seejärel viis elu mind Elvasse , kus töötasin mõnda aega lasteaias liikumisõpetajana ja õppealajuhatajana. Samal ajal täiendasin end ka eelpedagoogika erialal. Kolmanada lapse sünniga ei jaksanud enam Võru ja Elva vahel sõita ning otsustasin Võrru paikseks jääda. Nii jõudsingi ma Võru Gümnaasiumisse.
Täna töötan ma Võru Gümnaasiumis õpetajana, õpetan vene keelt. Mulle alati väga meeldis mu emakeel ning kui ma töötasin veel huvijuhina, pidin palju asendama teisi õpetajaid sealhulgas ka vene keelt. Asendades vene keele tunde tundsin palju negatiivseid hoiakuid. See kurvastas mind väga. Mu suurim soov oli muuta õpilaste suhtumist ainesse ja näidata, et ka vene keelt võib õppida pingevabalt ja et see pole kõige „vastikum“ keel 😊, vaid hoopis lahe, huvitav ja väljakutset pakkuv. Ja nüüd on mul see võimalus viis korda nädalas. Et anda endast parim, läksin taas ülikooli, seekord Tallinna Ülikooli ennast erialaselt täiendama(tänaseks on kõik ained läbitud ja jäänud vaid magistritöö.)
Oksana, Sinu õppimise teekond on tohutult inspireeriv aga räägime nüüd hobidest. Mis on Sinu hobid?
Mu suurim hobi on tants ja Idla võimlemine. Ma isegi ei ütleks, et see on hobi, see on osa minust, sest nii kui ma ennast mäletan, olen ma alati tantsinud. Olen harrastanud erinevaid tantsustiile: rahvatants, showtants, estraaditants, postitants, loovtants jne. Olen töötanud ka tantsuringide juhendajana, töötanud erinevates Võru tantsukoolides tantsuõpetajana. Hetkel olen Võru Idla täiskasvanute rühma „Impulss“ juhendaja, viin läbi omas kodus individuaaltrenne ja tantsin  segarühma „Hopser“ koosseisus. Lisaks tantsimisele meeldib mulle  jooks ja venitamine, mis on nii jooksu kui ka tantsimise lahutamatu osa. Mulle meeldib ka fotograafia.

Idla võimlemisrühm “Impulss”
Oksana üks põnevatest hobidest- postiakrobaatika

Oled nelja lapse ema, käid tööl, sul on põnevad hobid. Kuidas sa jaksad, kui raske see Sulle pere kõrvalt on olnud?
Vanemad lapsed ise käivad tantsu- ja ujumistrennides. Nooremad on vahel olnud mul trennides kaasas. Väga suurt abi ja tuge saan ma oma abikaasalt ja lastelt endalt. Perega koos oleme ka käinud erinevatel võistlustel: jooksmine, suusatamine, rulluisutamine, triatlonid. Sport ja aktiivne vabaaja veetmise viis on olnud alati meie pere lahutamatu osa, ma ei tee trenni või sporti laste kõrvalt, vaid võimalusel lastega koos 😊.

Oksana neli last

Sa paistad nii tohutult energiline ja elurõõmus inimene, kust see energia ja positiivsus tuleb?
Aga elu on ilus. Tuleb elada siin ja praegu ja nautida igat hetke. Ma ei leia, et olen kuidagi eriliselt energilisem kui teised. Lapsed annavad mulle palju energiat juurde.

Sulle meeldib ka joosta, kuidas avastasid enda jaoks jooksmise?
Mulle on alati meeldinud joosta, juba koolis nautisin seda, aga ma pole seda teinud nö. korrapäraselt kuni tuli mu ellu „Jooks on lahe“ väljakutse.

Mis sulle jooksmise juures kõige enam meeldib?
Meeldib, et saan lihtsalt olla. Meeldib, et sel hetkel saan olla oma mõtetega tete-a-tete. Vahel, pärast rasket päeva on hea ennast lihtsalt „tühjaks joosta“.

Oksana kaasab võimalusel alati ka pere spordi tegemisse, pildil Oksana abikaasa ja lastega 2020 aastal Haanja triatlonil (vanem poeg ujus, abikaasa sõitis ratast ja Oksana jooksis)

Kuhu mahutad päeva jooksul tavaliselt oma igapäevase aktiivsuse?
Tööpäevadel on see pigem õhtupoolik, nädalavahetusel lõuna (kui väiksemad  teevad lõunaund). Ma üleüldse olen õhtuinimene, vara tõusta on ikka väga suur väljakutse mu jaoks. Hommikupoolikul jooksen vaid siis, kui plaanis teha 15 km ja rohkem.

Sa oled emana, naisena ja Jooks on lahe kogukonna liikmena meile kõigile suureks eeskujuks, kuidas sa leiad motivatsiooni igapäevaselt joosta, kõndida ja muulmoel aktiivne olla? Sul on ikkagi neli last. Paljud emad kindlasti tahaksid ka leida seda aega endale, mida sa neile soovitaksid?
Parim motivatsioonilause mu jaoks on: “Õnnelikul emal õnnelikud lapsed!” Ja ma ju tahan oma lapsi näha õnnelikuna. Eeskuju on nakkav, seega kõik mu lapsed sünnist saati (isegi enne sündi, mu kõhus juba) tantsivad koos minuga  või osalevad muulmoel koos minuga erinevatel spordiüritustel. Ja nii kujunebki, et aktiivsus ongi meie kõigi lahutamatu osa. Mis ei tähenda, et me vahel ei võta kõik koos aega maha. Alati leiame ka puhkamiseks aega, kus näiteks sõidamegi terve perega SPAsse ja oleme üksteisel olemas – laeme ennast. Mis ma soovitan? Leia endale sobiv hobi, mis teeb sind õnnelikuks ja nii leidub ka aeg ja vajadusel ka õiged inimesed, kes inspireerivad/õpetavad sind.

Puhkamine on oluline, kuidas Sina puhkad? Mis on Sinu jaoks puhkus?
Nagu juba mainisin, kui saab sõita kusagile koos perega olgu see mere äärde, SPAsse või metsa, siis see koosolemine on mu jaoks parim puhkus. Vahel võimaldan endale ka sõpradega koosolemist, see on hoopis teistsugune energia, kuid ka see on mu jaoks väga vinge viis puhata ning laadida ennast heade mõtetega, mis alati tulevad sõprade seltsis.

Sa oled Jooks on lahe väljakutsest juba väga pikalt osa võtnud. Millal ja kuidas leidsid Jooks on lahe väljakutse?
Juulis, 2019 sündis mu neljas laps ja siis leidsin väljakutse, aga olin tumm jälgija 😊, augustis hakkasin katsetama: kas ma saan ka „Iga päev 5km“ hakkama – postitada veel ei julgenud, küll aga juba julgesin kommenteerida ja teisi innustada ning kiita (õpetaja elukutse vist andis tunda!). Ja kuna august läks mul üllatavalt hästi, siis septembris hakkasin ka postitama. Olen näinud selle grupi „sündi“ (pisikene seltskond, kus „hullud“ inimesed koos) ja kui ägedaks ta on nüüd arenenud ning areneb ja kasvab veelgi – mu jaoks see on nii suur rõõm – olla osa sellest. Aitäh, sulle Gätly, selle tohutult vahva mõtte eest, mis tuli sulle 2a tagasi pähe ja maani kummardus suurepärase eestvedamise eest!

Oksana esimene maraton eelmisel aastal Tartus

Mis Sind väljakutse juures köitis?
Inimesed!!! Inimesed on nii ägedad! Vaadake Jooks on lahe väljakutse Facebooki gruppi, lugege kommentaare! Seal koos on vapustavad, andekad ja eluterved inimesed, kes ELAVAD täiel rinnal! Nemad köidavad, motiveerivad ja hoiavad mind reel.

Mis sa ütleksid neile, kes samuti tahaks väljakutsega liituda, ent kahtlevad ja kardavad?
Tulge ja proovige, sest kui ei proovi ei saagi teada, kas see väljakutse ON sinu jaoks või mitte! Ja kui see pole sinu jaoks, siis oled vähemalt proovinud ning äkki leiad tänu sellele proovimisele uusi sõpru, või mine tea, äkki isegi uusi väljakutseid 😉 … sest üks asi  võib viia teiseni! AGA ennem tuleb PROOVIDA!!! Olge julged, sest siin võidavad KÕIK!

Pildil Oksana Jooks on lahe kogukonna liikmetega selle aastasel mudajooksul

Kuidas on Jooks on lahe väljakutsega liitumine Sinu elu mõjutanud?
Olen olnud alati aktiivne aga Jooks on lahe Facebooki grupp tõi mu ellu rohkem teadlikku jooksutrenni, eesmärgistatud jooksmist. Oskan juhtida paremini oma mõtted ja olen avastanud, et jooksutrenni tehes tulevad mul huvitavad mõtted,  näiteks tundide ettevalmistamiseks või mõne projekti suhtes vms. Ja kõige olulisemal kohal on aga see, et ma leidsin uued sõbrad. Just sõbrad, mitte tuttavad, kellel on ühine huvi! Leidsin endale grupist inimesed, kellele ma võin loota ja kellele võin helistada ùkskõik mis kell, ükskõik mis küsimusega, hullu ideega, palvega või rõõmuga ja alati saan vastu rõõmsa “Muidgugi aitan!” “Muidugi tulen!” “Teeme ära!” “Kas hakkan kohe tulema?” jne. See grupp on lihtsalt fantastilisi inimesi täis, kes panevad mind tundma hästi, isegi kui on raskem päev, nädal või kuu….
Aitäh Sulle Oksana selle toreda vestluse eest! See oli väga inspireeriv.
Armas Jooks on lahe kogukonna liige!
Ka Sina saad teha ettepanekuid, kes võiks olla järgmine Jooks on lahe EESKUJU. Jaga minuga oma eeskuju! Inimest, kes just Sind inspireerib enim meie kogukonnast. Oma vastuse saad jätta vajutades SIIA

Shopping Cart