Külmade ilmade saabudes saan ikka teilt kirju teemal, kuidas valida ilmale vastav jooskuriietus. Tänases postituses räägingi sel teemal lähemalt. Postituse lõpust leiategi ka minu isikliku jooksuriiete valiku, mis on enamasti Jooks on lahe e-poest. Kõik minu riided on ka ära lingitud aga keegi pole kohustatud linkidele vajutama. Kui soovid, siis palun! 🙂
Ja loomulikult räägin ka uutest talvistest jooksupükstest, mille eelmüük veel selle nädala lõpuni kestab (LINK)
Nagu öeldakse, siis pole halba ilma, vaid on halb riietus – see mõte kehtib ka talvel!
Riiete valik sportimisel muutub oluliseks just siis, kui seda tehakse järjepidevalt. Olen rääkinud ka seda, et kui alles alustad jooksmisega, siis ei pea kohe tormama spetsiaalseid spordiriideid ostma. Kõigepealt tuleb kindel olla, et jooksmine meeldib sulle ja soovid sellega järjepidevalt tegeleda aga talvel päris suvaliste riietega siiski ei soovita sportida ja siinkohal tuleb natukene teadlikum olla.
Suvel on jooksuriiete valik tõesti imelihtne ja saab hakkama ka tavalise t-särgi ja lühikeste pükstega aga talvel tuleks riietumisele oluliselt rohkem tähelepanu pöörata.
Külmade ilmade saabudes tehakse just riietumisega olulisi vigu. Aga just siis on vaja olla riietumise osas väga teadlik, sest õige riietus võib ennetada ka vigastusi ja haigetsumist.
Kõige sagedasem viga mida tehakse on üleriietumine, pannakse end väga paksult riidesse ja siis jooksu-kõnniringilt naastest on paha ja vastik tunne. Üleriietumine toob kaasa liigse higistamise ja märg nahk hakkab kiiresti soojust kaotama, mis toob kaasa ka alajahtumise ohu.
Väga oluline märksõna on kihiline riietumine. Kihiline riietus on vajalik selleks, et liikumine oleks võimalikult kerge ja mugav, et riided ei takistaks jooksmist. Kihiline riietumine on kui süsteem. Kõik kihid toimivad koostöös ja iga järgnev kiht jätkab eelneva funktsioonide täitmist. Kõige tähtsam neist on niiskuse juhtimine igast kihist välja. Lisaks saab valida kihte nii, et need täiendaksid teineteist või valida kõik kihid selle järgi, et need kuivaksid kiiresti.
Vastavalt ilmastikuoludele ja aktiivsusele on võimalik kihte mugavalt omavahel kombineerida ja muuta.
Kuidas erinevaid kihte valida ja kombineerida?
Esimene kiht. Oluline on see, et naha lähedased riidekihid oleksid hingavad ja juhiksid niiskust kehast eemale. Jahedates ja külmades tingimustes on oluline hoida oma nahk kuiv, et vältida külmetumist või veel hullem – alajahtumist. Materjalidest tuleks vaadata Thermax, Thermion, meriionovill jne. Puuvillaseid materjale ei soovita kanda, sest need saavad kiiresti märjaks ning vähendavad funktsionaalsust, mugavust.
Teine kiht. Teise kihi peamine ülesanne on kaitsta sind külma eest. Parimad soojustuskihi valikud on näiteks fliis aga olenevalt ilmast, sobib ka pika varrukaga suvine jooksupluus. Leidub nii naturaalsetest kui ka sünteetilistest materjalidest soojusisolatsioonikihte, mis mõlemad tagavad mugava ja muutuvale ilmastikule sobiva soojusisolatsiooni.
Kolmas kiht. Kolmanda ehk välimise kihi peamine funktsioon on kaitsta näiteks tuule, vihma, rahe, lume ja päikese eest. See kiht peaks olema veekindel, kuid hingav.
Pane tähele ka seda, et riietuse valik sõltub talvel väga palju jooksukiirusest. Mida kiiremini liigud, seda rohkem toodab keha sooja. Liikudes jooks-kõnniga või aeglaselt, võiks seljas olla rohkem kihte ja tempojooksu ajal vähem. Kui sa lähed jooksma, siis peaks riideid olema nii palju nagu 10 kraadi soojema ilmaga rahulikult kõndides vaja läheks. Näiteks nullkraadise temperatuuriga joostes pane selga riided, mis pluss kümnega jalutades piisavad oleks. Keha toodab joostes märkimisväärselt sooja, seda tuleb ka riietuse valikul arvesse võtta. Seetõttu võiks jooksu esimesel kilomeetril ollagi natuke jahe. Kui sul on juba esimese kümne minutiga selg märg, panid ilmselt liiga palju riideid selga.
Kuna meie ilm siin Eestis on väga muutlik, siis enne kui jooksuringile lähed, on oluline aknast õue vaadata. Näiteks niiskuse ja kõva tuule käes kaotab keha soojust mitu korda kiiremini kui lihtsalt jahedas ja kuivas. Seega, kasuta vihma korral kindlasti vee- ja tuulekindlat pealmist kihti!
Samas on riiete valik ka väga individuaalne, sest me kõik talume külma ju erinevalt. On neid, kes jooksevad talv läbi palja peaga ja on neid, kes võtavad talvised jooksuriided juba väga vara sügisel kasutusse. Kõik siin kirjutatu pole muidugi kivisse raiutud, me oleme erinevad ja ainult sina tead, mis on sinule kõige parem ja mugavam lahendus. Katseta ja õpi oma keha tundma! On hea, kui oled trennis tähele pannud oma keha reaktsioone erinevatele liikumistele ja nende seost ilmaga ning teinud sellest järeldusi.
Lisaks toon ma välja veel ühe olulise asja. Nimelt võiks pimedal ajal tähelepanu pöörata ka sellele, et riietel oleks helkur! On väga oluline, et talvised riided oleksid varustatud kõigega, mis teeks sind nähtavaks. Eriti tumedate jooksuriietega võid jääda tähelepanuta. Seetõttu kontrolli spordiriietuse valimisel ja ostmisel, et see oleks varustatud helkurribadega.
Õigete ja sobivate riietuseesemete soetamine on pikaajaline investeering. Kui neid korralikult hooldada, püsivad nad aastaid kasutuskõlblikena. Mulle meeldib mõelda, et kihiline riietumine pigem säästab raha. Ühte rõivakihti saab kasutada peaaegu aastaringselt, näiteks mina kasutan aastaringselt oma tuule-ja veekindlat jooksujakki, mis oli küll üsna kallis aga on mind juba 2 aastat väga hästi teeninud. Sama on suviste jooksusärkidega, kasutan tihti neid teise kihina sügis-talvel.
Minu igapäevane jooksuriiete valik on enamasti Jooks on lahe e-poest (LINK), mõne väikese erandiga. Siinkohal jagangi oma sügis-talvist jooksuriietust ja millest ma oma valikul lähtun.
PÜKSID
Kuna keha külmetab palju rohkem kui jalad, pole vööst allpool sama palju riideid vaja. Pükste osas on kaks varianti: tõmmata jalga paksemast kangast talvised jooksupüksid või kasutada suviste jooksupükste all pikka soojapesu. See oleneb juba inimesest, milline variant talle paremini sobib või mis võimalused tal on aga paksemate pükste eelis on see, et kahe paari asemel tõmbad jalga ühe paari. Ja talviste pükste eelis on ka see, et need pakuvad tuule ja vee eest paremat kaitset, sest on spetsiaalsest kangast ja mõeldud külmas ilmas sportimiseks. Jooks on lahe valikusse on tulnud uued Eestis disainitud ja toodetud talvised jooksupüksid. Püksid on vihma- ja tuulekindlad. Need püksid on minu selle hooaja valik. Püksid on eelmüügis perioodil 07.11-13.11.2022. Pükste omaduste ja materjaliga saad lähemalt tutvuda Jooks on lahe e-poest. (LINK)
SOKID
Vaatamata sellele, milliseid pükse kasutada, peaks sokid jalas olema suvistest erinevad, kõrgemad, mis kataks kinni ka Achilleuse kõõluse. Suvised, madala kannaosaga sokid võiks jääda suvekuudesse. Minu ja väga paljude jooksusõprade valik on Jooks on lahe spordisokid (LINK)
SÄRK
Kui külmakraadid on alla nulli, siis kasutan juba alussärki. Mul on aastate jooksul neid mõned ikka kogunenud ja mõni isegi on 10 aastat vana. See kiht võiks kindlasti talvele vastu minnes olemas olla. Teise kihina on mul väga tihti valikus üks minu lemmik tooteid Jooks on lahe e-poest ja see on pehme jooksusärk (LINK) Sobib väga hästi jahedamatel suveõhtutel, kui ka sügis-talve perioodil vahekihina kasutada. Särk on väga pehme ja hästi veniv. Lisaks on särgil ees ja taga helkurelement.
VEST
Vest on super hea vahekihi variant ja jällegi üks toode, mida kasutan aastaringselt. Mina kannan juba aastaid Jooks on lahe softshell vesti (LINK) Vestil on sees mikrofliisist vooder, mis hoiab hästi sooja. Kuiva ja tuulevaikse ilmaga sobib kanda ka pealmise kihina. Nagu ka allolevalt pildilt näha, olen kandnud seda talvel pealmise kihina.
JAKK
Pealmise jakina on mul enamasti kasutusel tuule- ja veekindel jakk. Jakk ise on väga õhuke ja kasutusel mul aastaringselt. Kahjuks pole see Jooks on lahe e-poes saadaval, tellisin selle endale juba kaks aastat tagasi, et testida e-poe valiku jaoks. Toode on ise super aga jäin kahtlema, et e-poe valiku jaoks liiga kallis. Täna ma nii enam ei arva, sajaga seda raha väärt! (Jakk on alloleval pildil näha) Kui kellelgi tekkis huvi, siis kirjuta ja saan tellida! Tuulevaiksel aga vihmasel päeval kasutan vahel ka Jooks on lahe kilekat (LINK)
KINDAD
Talvel on väga oluline kaitsta oma käsi. Sõrmed on sageli esimesed, mis külmetama hakkavad. Mina olen juba väga varakult sügisel kindad kasutusele võtnud, sest trenni alustades on tihti sõrmedel külm. Minu kinda valik on taaskord Jooks on lahe e-poest (LINK)
MÜTS/PEAPAEL/KAELUSSALL
Suurem osa soojusest eraldub ju keha katmata pindadelt ehk teisisõnu, ilma mütsita joostes jahtub ka keha kiiremini. Mütsile on hea alternatiiv ka peapael, aga mulle meeldib, kui pealagi on kaetud. Jällegi! Mina võtan mütsi juba väga varakult sügisel kasutusele. Ja ära alahinda kaelussalli, mis on hästi multifunktsionaalne- ideaalne vahend kaela ning ka näo kaitseks, kui tuul või külm liiga hakkab tegema. Minul on kaelussall sügis-talvel koguaeg kasutuses. Jooks on lahe valiku leiad e-poest (LINK)
Loodan, et sellest postitusest oli sulle abi ja oskad nüüd paremini ennast talviseks jooksuhooajaks ette valmistada.
Mugavat ja mõnusat kulgemist ka sügis-talvel!