Miks ja kuidas alustada jooksmisega?

Ma tean, et minu jälgijate seas on palju jooksjaid aga paari aasta jooksul on see mõnus kogukond siin suuresti kasvanud tänu igakuisele väljakutsele on siin ka väga-väga palju kõndijaid ja muu spordi harrastajaid 😉 Täna ma kutsun just sind mugavustsoonist välja astuma, proovima! Proovima jooksmist!
Miks? Jooksmine on üks lihtsamaid ja vähenõudlikumaid spordialalasid. No vähemalt seni kuni sa pole tõsise jooksupisikuga nakatunud 😁

Aga kõige suurem põhjus miks jooksmine oma ellu tuua, on tohutu positiivne mõju sinu vaimsele ja füüsilisele tervisele. Ma olen üsna sageli inimestega vesteldes kuulnud, et ahh sa oled nii tubli, muudkui jooksed. Ja kui ma siis uurin, et miks tema ei jookse, on ta üldse proovinud? Siis vastuseks on tavaliselt “ei” ja muidugi see näoilme ütleb rohkem kui see üks sõna 😀
Ma mäletan veel nii selgelt seda tunnet kui aastaid tagasi(2010!!!) enda jaoks jooksmise avastasin. Jooksutreeningud olid miski, mida ma ootasin iga päev ja mis olid minu päeva tippsündmuseks. Mul polnud seni ühtegi hobi ega huvi, mis mind niivõrd lummanud oleks, kui seda oli jooksmine.
Ja ma nii väga tahan, et ka teie kogeksite seda imelist tunnet. Ma siiralt usun, et me kõik oleme võimelised jooksma. Iseasi kas seda osatakse ka nautida aga ma loodan, et just selle postitusega suudan sind selles osas aidata ja julgustada!

Enne kui ma toon välja mõned näpunäited, mida võiksid jooksmisega alustades jälgida, räägin ma natukene miks üldse valida jooksmine?
Kui sa nüüd natuke mõtled, siis tegelikult me jookseme iga päev- ajame õues lapsi taga, jookseme vihma käest tuppa…neid näiteid on palju. See on küll pisike hetk sinu päevast aga tegelikult me kõik oskame joosta 😀
Muidugi regulaarne jooksmine vajab natuke rohkem teadmisi ja ettevalmistamist aga oluline on teada, et jooksmine on miski, mida me kõik oskame ja see on L I H T N E !
Ma julgustan sind proovima ja eelkõige uskuma, et kõik suudavad joosta, ka sina!
Aga miks siis ikkagi jooksmine? Jooksmisel on tohutult palju kasutegureid. Alustades sellest, et see parandab sinu füüsilist kui ka vaimset tervist, aitab see ka kaalu langetada, vähendab depressiooni sümptomeid, aitab paremini magada, tõstab tuju, tugevdab südant ja lõpetades sellega, et jooksmist saab harrastada ükskõik kus, millal või kellega 😉 ja see teebki sellest ühe lihtsa spordiala. Minu jaoks oligi see lihtsus, miks mind jooksmine köitis. Ma ei sõltu kellestki ,ma saan seda teha üksi, ükskõik kus või millal 😉

Ma tõesti usun, et me kõik suudame joosta ja mõningaid näpunäiteid järgides, seda ka nautida 😉
Oluline ongi jooksmise juures seda nautida, sest vastumeelselt seda tehes, pikka pidu pole 😀 Seega on väga tähtis, et teed seda(see kehtib ükskõik, millise tegevuse või spordiala kohta) nautides.
Ehk siis, kui sul on pisikenegi tahtmine proovida, siis siin on mõned näpunäited esimeseks korraks ja ka edaspidiseks nautlemiseks:

1️⃣ RIIETUS! Kindlasti ei ole alguses vaja kohe tormata poodi ja soetada need kõige kallimad brändi jooksuriided. Piisab sellest, et sul oleksid seljas mugavad riided. Jooksmise puhul tasub tähele panna, et mugav on pigem liibuv, sest kõik, mis lotendab ja hõljub sul kaasa, võib tekitada ebamugavustunnet ja hõõrumist. Kui sul on olemas spordipesu, siis super! Aga jällegi! Selle ostu võid lükata natuke edasi, kui oled kindel, et jooksmine on võitnud sinu südame ja sellest on saanud järjepidev hobi😉

Niisiis vali mugav ja vastavalt ilmale riietus. Pea meeles, et jaheda ilmaga pane pigem mitu õhukest kihti, kui üks sulejope 🙃 ja soojema ilmaga pigem võimalikult vähe riideid, sest jooksmine on füüsiline tegevus ja üldiselt seda ei pea kartma, et külm hakkab.
Kui nüüd sinu jooksutreeningud on muutunud juba igapäevaseks, siis võiksid oma garderoobi soetada järgmised asjad 👉 sokid, retuusid, spordipesu, t-särk/pluus/vest/jakk, müts/nokats/peapael/kaelussall
Minu tänane jooksuriiete valik tuleb suuresti minu enda pisikesest e-poest- sokid, retuusid, pika varrukaga jooksusärk, lühikese varrukaga jooksusärk, kaelussall, peapael, lisaks on mul softshell vest, mida tõesti kannan igal aastajal ja mis on asendamatu riideese. Kindlasti saab varsti ka jooksonlahe.ee e-poe valikus vest olema 😉

2️⃣ JALANÕUD! Ka jalanõudega ei ole vaja kiirustada ja esimesed jooksusammud saab teha täitsa mõne sissekantud (soovitatavalt siiski sportlike) jalanõudega. Esimesi jooksusamme tehes, ei tea veel sinagi mis maastikul sulle meeldib joosta ja milline on sinu jooksustiil/jooksusamm, mille järgi saab spetsialist soovitada päris õiget ja mugavat jooksutossu 👌

Edaspidi aga soovitan jooksutossusid ostma minna poodi, kus on inimene, kes oskab ka reaalselt nõud anda. Minumeelest on Tallinnas selleks Sportlandi jooksupood ja väga detailset konsuldatsiooni ja nõu saab jooksueksperdist. E-poed kindlasti esimseks jooksusjalanõu ostuks ei sobi.

3️⃣ KAASLANE! Ülioluline punkt!🥰 Me teame ju väga hästi, et sõbrannaga jutustades kaob aeg justkui linnulennult ja niimoodi lobisedes võib teinekord terve nädala pesuhunnik saada märkamatult kokku volditud😁 Niisiis, ma soovitan väga leida endale jooksusõber, kellega koos proovida, katsetada, et see aeg oleks nauditavam ja kilomeetrid(ups! meetrid ikka!) mööduks märkamatult. Ma igatsen seda kümne aasta tagasut aega, kui mul oli peaaegu iga päev jooksukaaslane. Paraku tuli elukoha vahetus ja elu viis mind maale, metsade vahele 😀 ja nüüd tuleb leppida iseenda seltskonnaga. Nimelt kolisin ma linnast, kus olid mul väga lahedad jooksukaaslased, 8 aastat tagasi maale ja neid koosjookmisi igatsen ma tõesti VÄGA!
Jooksukaalased ei ole sulle toeks mitte ainult jooksurajal, vaid neist on suurepärane tugi ka siis, kui motivatsioon peaks kaduma. Usun, et paljud teist tunnevad seda praegu virtuaalselt ka grupis. Seepärast on üks jooksukaaslane algajale suurepärane tugi.
Kui sina aga oled see tüüp, kes naudib ainult üksi kulgemist, siis see on ka ok. Igaühele oma! Ma olen aastatega õppinud nautima üksi jooksma aga enamasti on minu “kaaslaseks” siis mõni podcast kõrvaklappides. Alguses on raske leida seda õiget aga ma olen ka avastanud seda, et ükskõik mida kuulata, alati leiab sealt inspiratsiooni ja tarkust 🙂 Siinkohal on kindlasti igal ühel oma eelistused ja see ongi maitse asi. Katseta ja tegutse!

4️⃣ ASUKOHT! Esimeseks korraks võiks valida tasase ja pigem pehmema pinnase. Ideaalne on leida mõni metsarada. Maantee ja asfald võib esimesel korral ilma õigete jooksujalatsiteta ebamugav olla 🙃 Ja veelgi olulisem, võid tahtmatult endale vigastuse tekitada. Ja et enda pingeid vähendada, siis vali koht, kus pole inimesi liikumas, sest tihti saab takistuseks see tunne, et aga mis teised arvavad…aga kui ma ei oska…aga äkki ma näen naljakas joostes välja…aga….aga…aga 😀
Mina näiteks alustasin esimesi jooksutreeninguid hoopis siseareenil. Aga juba üsna kiiresti sain aru, et õues(olgugi, et keset talve) on palju mõnusam ja lisaks ka tervislikum joosta.
Mina soovitan kindlasti õues jooksmist- 100%!

5️⃣ ILM! Esimeseks korraks vali ilus ilm. Eestimaa ilm on väga muutlik ja seetõttu on väga oluline, et sa ei tormaks pea ees õue, ilma et sa ei oleks ilmateadet vaadanud. Vali tuulevaikne ilm, sest jooksja kõige suurem vaenlane on just tuul 😉Ja vastavalt ilmale vali sobiv riietus 👌 Võib ju tunduda, et hääähhh, mis see tuul või vihm ikka minuga teeb aga see võib lõppeda sellega, et lõpuks saad nii negatiivse kogemuse, et enam kunagi ei taha proovida. Samas võid saada ka tohutult motivatsiooni , sest sa tegid ära! Siiski ma soovitan esimestel kordadel mitte riskida ja pigem minna jooksma ilusa ilmaga.

6️⃣ TEMPO! Hästi oluline on mitte kohe tuhatnelja minema tormata, keegi ei aja sind taga ja tõenäoliselt sa ju selleks esimeseks korraks võistlust ka ei valinud, seega r a h u l i k u l t 😁 joosta saab ka väga tasasel tempol ja kohe päris alguses ongi oluline jälgida, et sa üle ei pingutaks ja tempo oleks väga aeglane. Põhimõtteliselt jooksed tempoga, millega tegelikult saaksid ka kõndida. Alguses võib tunduda naljakas nii aeglaselt joosta aga sellega sa valmistad oma jalad, keha ja südame ette uueks spordialaks , milleks on jooksmine:) Veel enne, kui esimest korda jooksma lähed, soovitan teha üks kiire soojendusvõimlemine, piisab natukesest hüppamisest ja jalatõstetest ja alusta näiteks kiirkõnniga. Kui sa nüüd oled juba jooksma asunud, jälgi ka oma tempot ja hingamist. Isegi kui sul ei ole spordikella, siis arusaamaks, et sa väga üle ei pinguta, proovi viie sõnalist lauset öelda ilma, et sa väga hingeldaksid. Väldi vere maitset suus, see on üks märk, et oled üle pingutanud.

7️⃣ OOTUSED/EESMÄRGID! Ära sea endale kõrgeid ootusi ega eesmärke! Ainuke eesmärk võiks olla see, et sa JULGED PROOVIDA! Ära sea esimesel korral numbrilisi eesmärke! Mida vähem ootusi ja eesmärke, seda suurema vabaduse ja võimaluse õnnestumiseks sa endale annad 😉 Ma suutsin isegi paljudele võistlustele selliselt ilma eesmärgi ja ootusteta minna ja need olid tihti parima ajalise saavutusega ja kõige vingema emotsiooniga võistlused.
Olles juba mõnda aega jooksmisega tegelenud, võid ka juba pisemaid ja suuremaid eesmärke seadma hakata 😉

8️⃣ SPORDIKELL/RAKENDUS! Kella või rakenduse peale võiks mõelda peale seda kui oled juba mõnda aega jooksnud. Siis kui hakkad seadma endale eesmärke ja treeningud muutuvad igapäevaseks. Seljuhul on vajalik jälgida südametööd, tempot ja distantsi. Rakendusi on täna väga palju ja enamasti näitavad need inimesele ära distantsi pikkuse ja ajakulu. Spordikella suureks eeliseks on südamesageduse mõõtmine. Oma treeningpulsi jälgimine on väga oluline, et sa oma kehale ja südamele liiga ei teeks.

9️⃣ ANNA ALATI ENDALE UUS VÕIMALUS! Ma olen seda meelt, et alati tuleb anda endale uus võimalus. Kui proovisid ja tundus, et pole sinu teema, siis anna endale natukene aega ja proovi kindlasti uuesti. Kui tõesti pärast mitmendat korda ei tekita jooksmine sinus mingit emotsiooni ja tunned end pigem halvasti, siis võibolla tõesti pole jooksmine sinu jaoks. Tihti võib aga halva enesetunde ja ebameeldiva kogemuse taga olla veel mingi faktor, millele me ei osanud tähelepanu pöörata. Näiteks läskid jooksma tühja või täis kõhuga, sul oli näiteks paha tuju, halb emotsioon juba enne jooksma minekut jne. Mõtle korraks, mis sulle selle üritamise juures ei meeldinud, analüüsi ja elimineeri need asjad, mis võisid jooksmise raskeks teha.


Lõpetuseks lisan siia ühe olulise punkti- õpi teiste, mitte enda vigadest! 😉
Kui mina jooksmisega alustasin, siis ma nautisin seda kohe esimesest hetkest aga see ei pruugi kõigiga nii olla. Seepärast on oluline teha enne jooksmisega alustamist natukene uurimistööd. Ehk olen mina antud postitusega sulle ka abiks 😉
Minul on näiteks tohutult palju vedanud just seetõttu, et ma olen enamus õppetunnid läbi lugenud, mitte läbi kogenud. Kõik, mis puudutab vigastusi ja haigusi, siis ma pigem olen olnud hästi ettevaatlik ja iga pisemgi valu või haigustunnus on mulle suureks hoiatuseks, sest olen nende kohta juba nii palju kogemuslugusid kuulnud. Suuresti ka seetõttu ei ole mul nende aastate jooksul ühtegi tõsist vigastust olnud või mingeid tõsiseid haigusest taastumise tagajärgi.
Ühesõnaga kõik- kuidas õigesti riietuda, millised jalanõud valida, miks mu põlv valutab? jne. neile kõigile leiad vastused maailmatuma suurest internetist 😀

PS. Antud postitus on kirjutatud minu enda kogemuse põhjal ja see on minu isiklik arvamus. Ülaltoodud punktid on kõik soovituslikud 😉 Ma pole spetsialist, arst ega tippsportlane.
Ma arvan, et kõik, mis on õige ja vajalik, peaks tulema kergusega. Kui seda kergust ja naudingut ei ole, siis ehk oli vale aeg, koht, keskkond, tingimused või tuleb leppida, et jooksmine pole sinu jaoks. Ka see on ok!

Kas sina proovid? Kas oled jooksmiseks valmis?

Shopping Cart