Füüsiline koormus ja raud

Kas teadsid, et raua suurenenud vajadus sportlastel tuleneb trenni ajal rohkest higistamisest, tippsportlastel treeningust tingitud hematuuriast (veri uriinis), kiiremast erütropoeesist (punaste vereliblede tekke protsess, kus raud osaleb) ja vigastuste tõttu raua kaotusest. Kestvusaladel, nt pikamaajooksjatel, võib esineda ka seedetrakti veritsust. Fertiilses eas naisterahvastel on suurenenud raua kadu üheks peamiseks põhjuseks menstruatsioon. Kui trenni koormus on suur, on risk raua probleemide tekkeks veelgi suurem. Kasvavad lapsed vajavad rauda ainuüksi juba kasvuks, suur trennikoormus suurendab raua probleemide teket veelgi.

 

Analüüsidel käies peab arvesse võtma, et sportlaste hemoglobiini sisaldus on üldiselt madalam kui üldpopulatsioonil, seda eriti kestvusaladel. Ferritiin näitab rauavarude olukorda, vaid hemoglobiini analüüs selgust ei anna.
Erinevatel inimestel on oma normaalne hemoglobiini tase erinev, seega inimesi ei saa ka 1:1 võrrelda, samuti peab arvesse võtma soolisi ja laste puhul ka vanuselisi erinevusi. Oma normaalse hemoglobiini väärtuse teada saamiseks tasub arvestada, et rauavarud peavad olema täitunud ehk ferritiini väärtus peaks olema >30, soovituslikult aga >50 μg/l. Peab arvesse võtma, et ferritiin on ägeda faasi valk, mille kontsentratsioon suureneb teatud põletikuliste protsesside korral ehk analüüsidel peab käima tervena.

 

 

Fertiilses eas naised, kellel menstruatsiooni tõttu ei püsi ferritiini tase heal tasemel, võiksid kasutada rauda menstruatsiooni ajal, seda ka ilma suure trenni koormuseta. Meesterahvaste ja laste puhul üldine reegel on, et enne tasub käia analüüsidel. Analüüsidel selgub ka, millises doosis rauda peaks kasutama (kui peaks) ja kui kaua. Raua probleemide korral hapniku transport kudedesse on häiritud, mis mõjutab nii sportlikku sooritust kui ka igapäevaelu. Raud osaleb ka energia metabolismis elektronide transpordiahelas ning paljudes teistes organismi protsessides, seega raua vajadust ei tasuks alahinnata.

 

Nôgel on Eesti ettevõte, mis on kuulsaks saanud kvaliteetsete raua toidulisandite poolest. Kõik Nôgeli raua toidulisandid on lühikese toimega rauddiglütsinaadi tooted. Lühikese toimega raud tagab parima imendumise, sest raud on õigel ajal õiges kohas ehk peensoole alguses, kaksteistsõrmiksooles. Rauddiglütsinaat on targalt valitud rauasool, millel teadustööd jagub juba üle 25 aasta. See on kelateeritud rauasool. Kelateerimine on protsess, mis tõstab raua biosaadavust (rohkem rauda on kehale saadaval) ning vähendab rauaga seotud võimalike seedimisvaevuste riski. Rauddiglütsinaat ongi tuntud kui seedimisele õrnem rauasool. Nôgel kasutab vaid looduslikke mahuaineid ning kontrollib raua sisalduse peale iga uue partii tootmist. Iga ostetud toote pealt annetatakse ka Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile. Kõik Nôgeli raua tooted on gluteenivabad ja sobilikud ka veganitele.

 

Nôgeli raua toidulisandid leiad apteekidest, COOPidest ja Selveritest, loodus- ja tervisepoodidest ning muidugi Nôgeli e-poest nogelorganics.com

Kõigile Jooks on lahe sõpradele kehtib ka Nôgeli e-poest sooduskood “igapäev5km” mis annab täishinaga toodetele 10% allahidlust kuni 31.08.2025