12 kuud = 12 maratoni- 12 tehtud! (Kaarnapalu maraton)

Kes oleks võinud arvata, et aasta lõpp kujuneb selliseks nagu see kujunes. Poleks ilmaski uskunud.

Minu ettekujutus viimasest maratonist oli hoopis midagi muud kui see mis reaalselt juhtus 🙂

Aga kõige tähtsam, et see ikkagi juhtus 😉

Peale Haanja100 Ultrat hiilis ligi mingi kummaline valu tagumiks. Alguses tundsin seda võibolla ainult korra nädalas ja seda täiesti suvalistel hetkedel- kummardades, pöörates, meest kallistades ;).
Joosta valu siiski lubas, jooksusammu tehes ma valu ei tundnud. Aga mida aeg edasi seda tihedamini hakkasin teravat torget tundma- ka jooksmise ajal. Lõpuks oli asi juba nii hull, et ma ei saanud enam kolme sammu ka astuda.
Sellest hoolimatta käisin ikka kangekaelselt nädalas korra-kaks sisehallis jooksmas. Jooksin niikaua kuni tõesti valust karjatasin, vahel ma lihtsalt kõndisin tund aega. Viimane kord aga sain oma vitsad, jooksin oma jooksu ära ja isegi valuvabalt…..ja nii kui spordihallist välja astusin olin invaliid, iga samm oli justkui noatorge 🙁

Kaks nädalat tagasi(nüüd juba peaaegu kolm) istusin siis sõbranna õhutamisel oma perearsti ukse taga aga ilma igasuguse lootuseta. Mis see perearst ikka oskab öelda? Kinnitab mu enda googeldatud diagnoosi- istmiku närvipõletik!

Küll ma selle ise välja puhkan,mõtlesin ma. Plaan oli lihtsalt aeg maha võtta ja jooksmise peale enam mitte mõelda.

Kahjuks või õnneks elimineeris arst istmiku närvipõletiku kohe ära sest valu oli tõesti väga konkreetselt ainult ühes kohas ja jalga ega selga ei kiirganud.

Lihtsalt põletik! (Ma ei tea mis vahe seal siis on, põletik on põletik) Arst kirjutas retsepti- tuli tablette neelama hakata, tervelt kaks nädalat!

Veel apteegi järjekorras mõtlesin, et kas hakkan neid tablette ostma, no mingisugust usku ei olnud. Mulle ei meeldi endale tablette näost sisse ajada, peavalu tabletti võtan ka ainult äärmisel juhul.
Lõpuks ostsin siiski ära.

Olin vist u. 3-4 päeva tablette söönud kui märkasin, et ma enam ei oiga trepist üles minnes ja meenutades ööd, ei olnud ma kordagi valu tundunud.

Kas tõesti olin tervenemas?

Kuna ma olin juba ennast ette valmistanud, et nüüd tuleb pikalt-pikalt jooksmisest puhata, no nii umbes pool aastat 😀

No ei tasu alati internetti 100% uskuda, eks 😉 aga ma olin tõesti juba ennast valmistanud selleks puhkuseks, isegi kui tabletid olid mu valu ära võtnud, arvasin, et ravi kestab edasi puhkuse näol…..arvasin, et niikui esimese jooksusammu teen on valu nagunii tagasi….

Maratoni mõte oli maha maetud ja ma ei olnud veel enda jaoks välja mõelnud kuidas ja kas seda ka oma blogilugejatele öelda.

Lasin päevadel lihtsalt minna….

Jõulude ajal küsiti vähemalt 6-7 korda, et noh kuidas maratonidega lood on? ma isegi ei tundnud süümekaid, ütlesin, et ravin vigastust ja maraton jääb tõenäoliselt siiski ära. Ma olin ise selle mõttega juba nii harjunud.


See juhtus 28.12 hommikulauas kui mõtlesin, et mida oma homse vaba päevaga peale hakata, maja oli külalistest tühi ja kuidagi vaikne oli olla, mul ei tulnud ühtegi head ja asjalikku mõtet….kui siis äkki läheks prooviks joosta? Kui pikalt? Hmmmm? Äkki jookseks maratoni?

Ja nii see tuli!

Mõttest teadsid vaid õde, abikaasa ja kaks sõbrannat. Mõtlesin, et ma parem ei hõiska kõva häälega, et lähen viimast maratoni jooksma, lähen teen ring korraga ja kui tagumik lubab teen lõpuni.

Siin ma siis nüüd olen, et rääkida teile kuidas ma jooksin aasta viimase maratoni, millega lõppes minu suur aastaprojekt “12 kuud = 12 maratoni”

Kahe viimase maratoni vahe oli peaaegu 2 kuud. Novembri maratoni jooksin Haanja100 Ultra sees 1.novembril ja nüüd detsembri maraton sattus üsna kuu lõppu- 29.detsember. See on kõige suurem vahe kahe maratoni vahel minu aasta jooksul.

Aga lähemalt sellest aasta kõige meeldejäävamast esmaspäevast….

Hommikul ärkasin 8:30, äratust ei pannud, tahtsin ennast ilusti välja magada sest eelmise päeva lauamänguõhtu oli päris pikale veninud. Ei öelnud ma isegi neile kallitele sõpradele, et juba hommikul plaanin maratoni püüdma minna 🙂
Tegin suure portsu putru, sõin ja hakkasin riideid otsima. Ma ei olnud peale Haanjat kordagi õues jooksmas käinud, seega pidin tükk aega oma õueriideid otsima 🙂
Leidsin isegi sahtlist Haanja jooksust järgi jäänud geelid, panin ühe igaksjuhuks esiku kapile veepudeli kõrvale.
Niisiis plaan oli minna taaskord oma Kaarnapalu ringile. Ei heidutanud mind külmakraadid ega taevast alla sadav lumi. Otsus oli tehtud.

Minek!


Esimesel ringil olid küll igasugused mõtted peas, no ei uskunud, et jooksengi…..kas tõesti, ma hull teen seda 😀 Jalad olid suht tömbid all ja tükk aega läks enne kui samm enam-vähem korralikuks muutus.
Edasi ma tõrjusin igasugused mõtted, lihtsalt nautisin, ilm oli imeilus. Ma ei kartnud kõ
ndimist, eesmärk oli ikkagi lõpuni 42,2km vastu pidada.
Valust ei olnud märkigi!
Esimesed viis ringi jooksin, ei kõndinud…. kuigi viiendal ringil olid jalad juba ikka väga laisad. Tegin pikema peatuse, otsustasin geeli lonksata, sõin banaani, jõin vett, käisin vetsus. 
Poolmaratoni aeg läks lukku 2:40 Ise veel mõtlesin, et see lihtsalt soojendus, küll tempo kiiremaks läheb. Tegelikult sain juba järgmisel ringil aru, et tempo läheb siiski ainult aeglasemaks ja aeglasemaks
Kuigi nüüd sai ringe tagasi hakata lugema- 5 veel, 4 veel, 3 veel…..
Katkestamise mõtet ei olnud kordagi aga teadsin, et päev venib tunduvalt pikemaks kui ma esialgu arvasin. Kõndimised muutusid aina tihedamaks. Iga ringiga tundsin kuidas ilm muutub järjest jahedamaks. Ühe korra pidin ka kindaid vahetama.
Vaikselt need ringid kulgesid, natuke igav oli aga ma arvan, et seltskond oleks tol päeval asja isegi raskemaks teinud, mõtlen lobisemist ja rohkelt külma õhu sissehingamist.
Eelviimasel ringil hakkas juba vaikselt hämaraks minema, päike loojus ja metsatukk oli nii ilusa punase salliga kaetud- ilus oli see õhtu ja ma nautisin igat sammu.
Väsimus hakkas küll meeletult tunda andma aga jalad ikka kandsid, viimasel ringil kui koduni oli jäänud viimased 600m kohtasin metsas nelja suurt põtra, no on ikka hiiglased. Ehmatas korraks ära küll aga ma hõikasin neile, et ärge palun mulle tee peale ette tulge, ma jooksen(loe:kõnnin) hetkel maratoni finiši poole. Loomulikult panid nad suurte sammudega kaugusesse. Ma igaksjuhuks laulsin kuni finišini, et ükski põder mind saatma ei tuleks 😀 See oli koomiline. Ausalt!

FinišNii see läks! Seekord siis niimoodi 🙂

Aeg 5:50:17

Distants 42,22 km

Keskmine tempo 8:18min/km

Keskmine pulss 149

Kalorikulu 2181c
Kui keegi oleks mulle maratoni hommikul öelnud, et olen rajal peaaegu 6 tundi ja peale seda neli päeva palavikuga voodis siis suure tõenäosusega ma ei oleks läinud niimoodi oma keha šokeerima- ei, ei, ei!!!
Viimati olin niimoodi palavikuga maha murtud põhikoolis…
Aga ju see kaks kuud eemalolekut õuetrennidest andis tunda ja nüüd äkki õue ja joosta miinuskraadidega maratoni….ärge teie nii tehke!

Ilusat-ilusat uut aastat teile kõigile!


Maratoonar laseb jalgadel puhataMinu 2014 spordiaasta kokkuvõte tuleb ka varsti aga väikse viivitusega, vabandan!

Shopping Cart